Michal Dubay

Profesor Michal Dubay (* 4. jún 1910, Hačava – † 4. október 1993, Prešov) bol slovenský maliar, kultúrno-spoločenský dejateľ, pedagóg, redaktor, publicista, umelec a spoluzakladateľ kultúrnych inštitúcií na východnom Slovensku.

Životopis

Narodil sa ako prvý zo siedmich detí v rodine grécko-katolíckeho farára Dezidera Dubaya v Hačave na východnom Slovensku. Po maturite v Mukačeve študoval históriu, geografiu a knihovníctvo na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Už na gymnáziu a počas vysokoškolského štúdia sa intenzívne venoval maľovaniu, čo mu zostalo ako hlavná záľuba po celý život. Jeho nadšenie k maľovaniu inšpirovalo najmä najmladšieho brata Oresta Dubaya, neskôr významného slovenského maliara a grafika 20. storočia.

Po návrate z Prahy a vzniku protektorátu sa ako mladý pedagóg zapojil do výtvarného života na východnom Slovensku, spoluzakladal Rusínsky kultúrno–osvetový spolok A. Duchnoviča, organizuje rozhlasové vysielanie pre Rusínov v Prešove, v ďalších rokoch sa venuje výtvarnému umeniu ako vystavovateľ a pridáva publicistickú činnosť a je spoluzakladateľom mnohých kultúrnych inštitúcií na východnom Slovensku – Pedagogickej fakulty v Prešove (1952), Štátnej vedeckej knižnice (1952), kde je riaditeľom 15 rokov, iniciuje vznik Ukrajinského národného divadla v Prešove (kde tiež navrhuje scény ako scénograf), Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, Krajskej galérie v Prešove (terajšej Šarišskej galérie), je predsedom Krajskej komisie pre ochranu pamiatok, aktívne sa podieľal na rozvoji výtvarného života ako vo výstavníctve, tak vlastnou tvorbou, je členom vedeckých rád viacerých inštitúcií, nakoniec je redaktorom pedagogického vydavateľstva, poslancom prešovského MNV.

Dielo

Počas svojho života nepretržite vo voľných chvíľach maľuje. Veľkou oporou v tejto činnosti mu bola manželka Ester Dubayová, rod. Andóková.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q30531337.

Michal Dubay má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo