Michal Bosák

Michal Bosák, zdroj wikipédia

Michal Bosák (∗ 10. december 1869, Okrúhle – † 18. február 1937, Scranton, Pensylvánia, USA) bol slovenský bankár rusínskeho pôvodu a krajanský pracovník, pôsobiaci v USA.

Životopis Navštevoval základnú školu v Radome. Potom pracoval u rodičov. Roku 1886 odišiel do USA. Najskôr pracoval ako baník v Hazletone. Od roku 1890 pracoval ako rozvážač piva vo Freedlande. Roku 1893 sa usadil v Olyphante, kde si otvoril vlastnú krčmu, neskôr veľkoobchod s vínom. Vo voľnom čase si dopĺňal vzdelanie a získaval si dôveru slovenských prisťahovalcov, ktorí sa na neho obracali s pomocou, najmä pri finančných transakciách a zabezpečovaní lodných lístkov.

V roku 1897 založil súkromnú banku Michael Bosak Private Bank a agentúru lodných spoločností. V roku 1902 sa stal členom predstavenstva First National Bank v Olyphante a o niekoľko rokov aj jej prezidentom. Ako prezident banky sa 25. júna 1907 podpísal na americkú desaťdolárovku. Roku 1908 sa presťahoval z Olyphantu do blízkeho Scrantonu a aj tu si otvoril súkromnú banku a cestovnú agentúru. Roku 1912 založil so Slovákmi Slavonic Deposits Bank vo Wilkes-Barre a štyri roky bol jej prezidentom. Roku 1915 založil vlastnú banku Bosak State Bank v Scrantone. Banka sa stala najväčšou slovenskou bankou v USA. Úspechy jeho bánk mu priniesli uznanie amerických finančníkov a členstvo v správnych radách starých amerických bánk.

Popri bankovej a obchodnej činnosti sa angažoval v krajanskom hnutí. Bol pokladníkom a neskôr predsedom finančnej komisie Prvej slovenskej katolíckej jednoty. Počas prvej svetovej vojny organizoval miliondolárovú zbierku "Na agitáciu za samostatnosť Slovenska". Stal sa jedným zo signatárov Pittsburskej dohody z mája 1918. Pracoval v mnohých krajanských spolkoch. Od roku 1920 vydával časopis Slovenská obrana, ktorý vychádzal až do roku 1972. Bol spolutvorcom Slovenskej katolíckej Matice školskej, ktorej predsedom bol v rokoch 1927-1929. V lete 1920 navštívil Slovensko a v rodnej obci dal postaviť školu s podmienkou, že v obci nebude krčma. Prispel vysokými sumami na vojnou poškodený kostol v Stropkove či na Červený kríž.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13449450.

Michal Bosák má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Bosákova, Bratislava, Bosákova je ulica v Bratislava, viac o ulici Bosákova
 2. Bosákova, Ostrava, Bosákova je ulica v Ostrava, viac o ulici Bosákova
 3. Bosákova, Košice, Bosákova je ulica v Košice, viac o ulici Bosákova
 4. Michala Bosáka, Prešov, Michala Bosáka je ulica v Prešov, viac o ulici Michala Bosáka

Zoznam bodov

 1. Bosákova, autobusová zastávka,
  Šustekova 2, 851 04 Bratislava, Petržalka
 2. Bosákova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPMK,
  Palackého 33, 040 01 Košice, Košice - mestská časť Juh
 3. Bosákova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPMK,
  Palackého 27, 040 01 Košice, Košice - mestská časť Juh
 4. Bosákova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPMK,
  Palackého 25, 040 01 Košice, Košice - mestská časť Juh
 5. Bosáková, miesto,
  č.d.215, 922 11 Prašník
 6. Bosákova, autobusová zastávka,
  Mlynarovičova 28, 851 04 Bratislava, Bratislava
 7. Bosákova, autobusová zastávka,
  Šustekova 23, 851 04 Bratislava, Bratislava
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo