Matka Tereza

Matka Tereza, zdroj wikipédia

Svätá Matka Tereza (vlastným menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu (ˈagnɛs gɔnˈd͡ʒa bɔˈjad͡ʒiu) (* 26. august 1910 Skopje, Severné Macedónsko – † 5. september 1997, Kalkata, India) bola rádová sestra albánskeho pôvodu, zakladateľka rehoľného rádu Kongregácia misionárok lásky a nositeľka Nobelovej ceny za mier.

Životopis

Jej matka Drane pochádzala z mesta Gjakovë (v dnešnom Kosove), otec Nikollë bol majiteľom drogérie a zomrel, keď mala Agnes osem (podľa iných zdrojov sedem až desať) rokov. Mala dvoch súrodencov – brata Lazëra a sestru Age. V náboženskej výchove zohrali významnú úlohu nielen rodičia, štátne gymnázium, či Mariánska kongregácia, ale aj juhoslovanskí jezuiti, hlavne Franjo Jambreković, ktorý jej čítal listy misionárov z Indie už ako dvanásťročnej. Ako osemnásťročná premýšľala o svojej budúcnosti. Zvláštnym spôsobom sa znova stretla s listami, v ktorých boli kázne jezuitských misionárov z Indie. Túžila po misiách, ale nechcela byť rehoľníčkou. Keď premýšľala, ako by sa dostala do Indie, jediné východisko bolo vstúpiť do rehole.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q30547.

Matka Tereza má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Matky Terezy, Prešov, Matky Terezy je ulica v Prešov, viac o ulici Matky Terezy

Zoznam bodov

  1. Tereza, reštaurácia, otvorené: pondelok-štvrtok 13:30-21:30, piatok-sobota 10:30-22:00,
    Kutnohorská 8, 967 01 Kremnica
  2. Tereza, turistické informácie,
    935 05 Pukanec
    názvy: Breitendorfer alte Erbstolen
  3. Tereza, potraviny,
    č.d.1226, 537 01 Chrudim
  4. Tereza, penzión,
    č.d.54, 062 01 mesto Vysoké Tatry, Starý Smokovec
  5. Tereza, jaskyňa, číslo 1042,
    Ochoz u Brna
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo