Matka Tereza

Matka Tereza, zdroj wikipédia

Svätá Matka Tereza (vlastným menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu (ˈagnɛs gɔnˈd͡ʒa bɔˈjad͡ʒiu) (* 26. august 1910 Skopje, Severné Macedónsko – † 5. september 1997, Kalkata, India) bola rádová sestra albánskeho pôvodu, zakladateľka rehoľného rádu Kongregácia misionárok lásky a nositeľka Nobelovej ceny za mier.

Životopis

Jej matka Drane pochádzala z mesta Gjakovë (v dnešnom Kosove), otec Nikollë bol majiteľom drogérie a zomrel, keď mala Agnes osem (podľa iných zdrojov sedem až desať) rokov. Mala dvoch súrodencov – brata Lazëra a sestru Age. V náboženskej výchove zohrali významnú úlohu nielen rodičia, štátne gymnázium, či Mariánska kongregácia, ale aj juhoslovanskí jezuiti, hlavne Franjo Jambreković, ktorý jej čítal listy misionárov z Indie už ako dvanásťročnej. Ako osemnásťročná premýšľala o svojej budúcnosti. Zvláštnym spôsobom sa znova stretla s listami, v ktorých boli kázne jezuitských misionárov z Indie. Túžila po misiách, ale nechcela byť rehoľníčkou. Keď premýšľala, ako by sa dostala do Indie, jediné východisko bolo vstúpiť do rehole.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q30547.

Matka Tereza má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Matky Terezy, Prešov

Zoznam bodov

 1. Tereza, reštaurácia, otvorené: pondelok-štvrtok 13:30-21:30, piatok-sobota 10:30-22:00,
  Štefánikovo nám. 24, 967 01 Kremnica
 2. Tereza, potraviny,
  č.d.880, 537 01 Chrudim
 3. Tereza, penzión,
  č.d.19055, 062 01 mesto Vysoké Tatry, Starý Smokovec
 4. Tereza, turistické informácie,
  935 05 Pukanec
  názvy: Breitendorfer alte Erbstolen
Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, Narodenia 26. augusta, Narodenia v 1910, Osobnosti zo Skopje, Úmrtia 5. septembra, Úmrtia v 1997, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo