Matej Šuňavec

Matej Šuňavec, zdroj wikipédia

Matej Šuňavec (∗ 11. november 1873, Pribylina – † 27. máj 1949, tamže) bol slovenský sociálno-demokratický politik a novinár.

Život Narodil sa v Pribyline, jeho otec bol Ján a matka Eva Barancová. Matej mal základné vzdelanie z ľudovej školy, no napriek tomu sa z neho stal murár, vzal si za manželku Evu Pauliniovú, a neskôr sa angažoval ako sociálno demokratický politik a organizátor robotníckeho hnutia v Budapešti. Od 80-tych rokov až do roku 1915 sa zdržiaval v Budapešti, kde pôsobil ako organizátor podujatí tamojších stavebných robotníkov.

Bol jedným z liptovských murárov pracujúcich v Budapešti. Až v robotníckom spolku sa naučil čítať a písať. V máji 1896 sa stal členom zakladajúceho výboru Sociálnodemokratickej strany Uhorska. Roku 1897 vstúpil do Slovenskej spoločnosti lešenárskych robotníkov. V auguste 1897 bol za účasť na jej štrajku zatknutý.

Od 1. mája 1898 do 1. marca 1899 bol redaktorom prvého slovenského robotníckeho mesačníku Nová doba (časopis)], ktorý sa začal vydávať od 1. mája 1897, s prestávkami od 1. septembra 1898 do 1. marca 1899, kedy bol Matej Šuňavec jeho zodpovedným redaktorom. Predošlým redaktorom časopisu bol Gustáv Švéni, ktorý bol aj s Františkom Tupým 16. marca 1898 "vypovedaný raz navždy" z Budapešti do rodnej obce, odkiaľ udržiaval sústavné listové spojenie s Matejom Šuňavcom. Vydavateľom časopisu bol od 1. apríla 1898 Štefan Martinček a neskôr následne aj redaktorom od 1. marca 1899.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q18346925.

Matej Šuňavec má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Šuňavcova, Bratislava, Šuňavcova je ulica v Bratislava, viac o ulici Šuňavcova
  2. Mateja Šuňavca, Pribylina, Mateja Šuňavca je ulica v Pribylina, viac o ulici Mateja Šuňavca
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo