Martin Rázus

Martin Rázus, zdroj wikipédia

Martin Rázus (pseudonymy Mrazák a i.) (∗ 18. október 1888, Liptovský Mikuláš evanjelického cirkevného zboru Liptovský Mikuláš, záznam č. 156 - † 8. august 1937, Brezno) bol slovenský básnik, prozaik, esejista, dramatik, publicista, politik a evanjelický kňaz.

Rodina , otec: Martin Rázus , matka: Mária rod. Hajdová-Petríková , sestra: Mária Martáková rod. Rázusová , manželka: Elena rod. Zochová

Životopis Narodil sa v obci Vrbica, vtedajšie popisné číslo 35, ktorá je dnes administratívnou súčasťou Liptovského Mikuláša, ako prvorodený syn garbiarskeho robotníka Martina Rázusa a Márie, rod. Petrikovej. Jeho najmladšou sestrou bola Mária Rázusová – budúca významná slovenská poetka, dramatička a prekladateľka. Ľudovú školu vychodil v rodisku, do meštianky chodil v Liptovskom Mikuláši, no na gymnaziálne štúdiá odišiel do Banskej Bystrice. Príčinou boli politické výhrady štátnej moci voči jeho národno-politickým postojom na škole a celkovému politickému presvedčeniu rázusovskej rodiny vôbec. Po roku gymnaziálneho štúdia v Banskej Bystrici prestúpil na gymnázium do Kežmarku. Po maturite sa prihlásil na štúdium evanjelickej teológie v Bratislave. Po skončení štúdia roku 1911 bol niekoľko mesiacov kaplánom pri Samuelovi Zochovi v Modre. Koncom toho istého roku odišiel, spoločne s budúcim básnikom Vladimírom Royom, do Anglicka, kde obaja pokračovali v teologickom štúdiu na univerzite v škótskom meste Edinburgh. Po ročnom pobyte v Anglicku, počas ktorého podnikol viaceré cesty po Západnej Európe, sa vrátil na pôvodné kaplánske miesto do Modry, no čoskoro – od začiatku roku 1913 – dostal samostatné farárske miesto v Pribyline, teda v Liptove a neďaleko rodiska a v tom istom roku sa oženil s Elenou Zochovou, s ktorou mal tri deti. Tu pôsobil plných deväť rokov, až do leta 1921, potom ho preložili na faru v Moravskom Lieskovom, kde bol tiež rovných deväť rokov. V máji roku 1930 sa stal farárom v Brezne, kde po siedmich rokoch kňazského pôsobenia a vyčerpávajúcej literárnej i politickej činnosti predčasne zomrel vo veku štyridsaťosem rokov na zlyhanie obličiek. Ako významného slovenského spisovateľa a politického predstaviteľa Slovákov ho však pochovali v Banskej Bystrici.

Politik Ako politik bol predstaviteľom nacionálneho krídla, presadzujúceho autonómiu Slovenska. V januári roku 1920 vystúpil z SNS, ktorá sa pred voľbami spojila s Národnou republikánskou stranou roľníckou. Späť do osamostatnenej SNS sa vrátil až keď sa v programe SNS z roku 1922 opäť objavila požiadavka administratívnej a kultúrnej autonómie. Stal sa profilujúcou osobnosťou strany. Usiloval sa program strany zameriavať na sociálne a hospodárske problémy Slovenska či presadzovanie národnej a politickej subjektivity Slovenska. Od roku 1929 až do svojej smrti bol predsedom SNS. Jeho zásluhou získala SNS roku 1929 prvý mandát v poslaneckej snemovni Národného zhromaždenia (dohodou s Československou národnou demokraciou). Poslancom bol až do roku 1937. Pod jeho vedením sa zblížila SNS a HSĽS, ktoré vytvorili roku 1932 autonomistický blok, presadzujúci legislatívnu autonómiu Slovenska (tzv. Zvolenský manifest).

x

Viac na wikipédii.

Martin Rázus má na Slovensku 49 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Rázusova, Bánov
 2. Martina Rázusa, Banská Bystrica
 3. Martina Rázusa, Bojnice
 4. Rázusovo nábrežie, Bratislava
 5. Rázusova, Brezno
 6. Rázusova, Bytča
 7. Rázusova, Čadca
 8. Rázusova, Fiľakovo
 9. Rázusova, Hlohovec
 10. Rázusova, Ilava
 11. Rázusova, Ivanka pri Dunaji
 12. Rázusova, Kežmarok
 13. Rázusova, Komjatice
 14. Rázusova, Košice
 15. Rázusova, Kráľovský Chlmec
 16. Rázusova, Krompachy
 17. Rázusova, Lehota pod Vtáčnikom
 18. Rázusova, Leopoldov
 19. Martina Rázusa, Liptovský Hrádok
 20. Rázusova, Liptovský Mikuláš
 21. Martina Rázusa, Lučenec
 22. Martina Rázusa, Malacky
 23. Rázusova, Martin
 24. Martina Rázusa, Michalovce
 25. Rázusova, Miloslavov
 26. Rázusova, Námestovo
 27. Martina Rázusa, Nedožery - Brezany
 28. Rázusova, Nitra
 29. Martina Rázusa, Nováky
 30. Martina Rázusa, Nové Mesto nad Váhom
 31. Rázusova, Nové Zámky
 32. Rázusova, Pezinok
 33. Rázusova, Piešťany
 34. Rázusova, Poprad
 35. Martina Rázusa, Prievidza
 36. Rázusova, Smižany
 37. Rázusova, Spišská Nová Ves
 38. Rázusova, Šurany
 39. Martina Rázusa, Topoľčany
 40. Martina Rázusa, Trenčianska Teplá
 41. Martina Rázusa, Trenčín
 42. Rázusova, Trnava
 43. Rázusova, Vranov nad Topľou
 44. Martina Rázusa, Vrútky
 45. Rázusova, Závadka nad Hronom
 46. Rázusova, Žiar nad Hronom
 47. Martina Rázusa, Žilina
 48. Rázusova, Zlaté Moravce
 49. Martina Rázusa, Zvolen

Zoznam bodov

 1. Rázusova, autobusová zastávka,
  8. mája 31, 949 01 Nitra
 2. Rázusova, autobusová zastávka,
  8. mája 31, 949 01 Nitra
 3. Rázusova, autobusová zastávka,
  Rázusova 40, 977 01 Brezno
 4. Rázusova, autobusová zastávka,
  Rázusova 53, 977 01 Brezno
 5. Rázusova, autobusová zastávka, spravuje DPMŽ,
  Veľká Okružná 22, 010 01 Žilina, Centrum(1)
 6. Rázusova, autobusová zastávka, spravuje DPMŽ,
  č.d.1240, 010 01 Žilina, Centrum(1)
Kategórie: Narodenia 18. októbra, Narodenia v 1888, Osobnosti z Liptovského Mikuláša, Úmrtia 8. augusta, Úmrtia v 1937, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo