Martin Rázus

Martin Rázus, zdroj wikipédia

Martin Rázus (pseudonymy Mrazák a i.) (∗ 18. október 1888, Liptovský Svätý Mikuláš evanjelického cirkevného zboru Liptovský Mikuláš, záznam č. 156 - † 8. august 1937, Brezno) bol slovenský básnik, prozaik, esejista, dramatik, publicista, politik a evanjelický kňaz.

Rodina , otec: Martin Rázus , matka: Mária rod. Hajdová-Petríková , sestra: Mária Martáková rod. Rázusová , manželka: Elena rod. Zochová

Životopis Narodil sa v obci Vrbica, vtedajšie popisné číslo 35, ktorá je dnes administratívnou súčasťou Liptovského Mikuláša, ako prvorodený syn garbiarskeho robotníka Martina Rázusa a Márie, rod. Petrikovej. Jeho najmladšou sestrou bola Mária Rázusová – budúca významná slovenská poetka, dramatička a prekladateľka. Ľudovú školu vychodil v rodisku, do meštianky chodil v Liptovskom Mikuláši, no na gymnaziálne štúdiá odišiel do Banskej Bystrice. Príčinou boli politické výhrady štátnej moci voči jeho národno-politickým postojom na škole a celkovému politickému presvedčeniu rázusovskej rodiny vôbec. Po roku gymnaziálneho štúdia v Banskej Bystrici prestúpil na gymnázium do Kežmarku. Po maturite sa prihlásil na štúdium evanjelickej teológie v Bratislave. Po skončení štúdia roku 1911 bol niekoľko mesiacov kaplánom pri Samuelovi Zochovi v Modre. Koncom toho istého roku odišiel, spoločne s budúcim básnikom Vladimírom Royom, do Anglicka, kde obaja pokračovali v teologickom štúdiu na univerzite v škótskom meste Edinburgh. Po ročnom pobyte v Anglicku, počas ktorého podnikol viaceré cesty po Západnej Európe, sa vrátil na pôvodné kaplánske miesto do Modry, no čoskoro – od začiatku roku 1913 – dostal samostatné farárske miesto v Pribyline, teda v Liptove a neďaleko rodiska a v tom istom roku sa oženil s Elenou Zochovou, s ktorou mal tri deti. Tu pôsobil plných deväť rokov, až do leta 1921, potom ho preložili na faru v Moravskom Lieskovom, kde bol tiež rovných deväť rokov. V máji roku 1930 sa stal farárom v Brezne, kde po siedmich rokoch kňazského pôsobenia a vyčerpávajúcej literárnej i politickej činnosti predčasne zomrel vo veku štyridsaťosem rokov na zlyhanie obličiek. Ako významného slovenského spisovateľa a politického predstaviteľa Slovákov ho však pochovali v Banskej Bystrici.

Politik Ako politik bol predstaviteľom nacionálneho krídla, presadzujúceho autonómiu Slovenska. V januári roku 1920 vystúpil z SNS, ktorá sa pred voľbami spojila s Národnou republikánskou stranou roľníckou. Späť do osamostatnenej SNS sa vrátil až keď sa v programe SNS z roku 1922 opäť objavila požiadavka administratívnej a kultúrnej autonómie. Stal sa profilujúcou osobnosťou strany. Usiloval sa program strany zameriavať na sociálne a hospodárske problémy Slovenska či presadzovanie národnej a politickej subjektivity Slovenska. Od roku 1929 až do svojej smrti bol predsedom SNS. Jeho zásluhou získala SNS roku 1929 prvý mandát v poslaneckej snemovni Národného zhromaždenia (dohodou s Československou národnou demokraciou). Poslancom bol až do roku 1937. Pod jeho vedením sa zblížila SNS a HSĽS, ktoré vytvorili roku 1932 autonomistický blok, presadzujúci legislatívnu autonómiu Slovenska (tzv. Zvolenský manifest).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q164902.

Martin Rázus má na Slovensku 50 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Rázusova, Bánov
 2. Martina Rázusa, Banská Bystrica
 3. Martina Rázusa, Bojnice
 4. Rázusovo nábrežie, Bratislava
 5. Rázusova, Brezno
 6. Rázusova, Brno
 7. Rázusova, Bytča
 8. Rázusova, Čadca
 9. Rázusova, Fiľakovo
 10. Rázusova, Hlohovec
 11. Rázusova, Ilava
 12. Rázusova, Ivanka pri Dunaji
 13. Rázusova, Kežmarok
 14. Rázusova, Komjatice
 15. Rázusova, Košice
 16. Rázusova, Kráľovský Chlmec
 17. Rázusova, Krompachy
 18. Rázusova, Lehota pod Vtáčnikom
 19. Rázusova, Leopoldov
 20. Martina Rázusa, Liptovský Hrádok
 21. Rázusova, Liptovský Mikuláš
 22. Martina Rázusa, Lučenec
 23. Martina Rázusa, Malacky
 24. Rázusova, Martin
 25. Martina Rázusa, Michalovce
 26. Rázusova, Miloslavov
 27. Rázusova, Námestovo
 28. M. Rázusa, Nedožery - Brezany
 29. Rázusova, Nitra
 30. Martina Rázusa, Nováky
 31. Martina Rázusa, Nové Mesto nad Váhom
 32. Rázusova, Nové Zámky
 33. Rázusova, Pezinok
 34. Rázusova, Piešťany
 35. Rázusova, Poprad
 36. M. Rázusa, Prievidza
 37. Rázusova, Smižany
 38. Rázusova, Spišská Nová Ves
 39. Rázusova, Šurany
 40. M. Rázusa, Topoľčany
 41. M. Rázusa, Trenčianska Teplá
 42. Martina Rázusa, Trenčín
 43. Rázusova, Trnava
 44. Rázusova, Vranov nad Topľou
 45. M. Rázusa, Vrútky
 46. Rázusova, Závadka nad Hronom
 47. Rázusova, Žiar nad Hronom
 48. Martina Rázusa, Žilina
 49. Rázusova, Zlaté Moravce
 50. M. Rázusa, Zvolen

Zoznam bodov

 1. Rázusova, autobusová zastávka,
  8. mája 31, 949 01 Nitra
 2. Rázusova, autobusová zastávka,
  8. mája 31, 949 01 Nitra
 3. Rázusova, autobusová zastávka, spravuje DPMŽ,
  Na Šefranici 1, 010 01 Žilina, Centrum(1)
 4. Rázusova, autobusová zastávka, spravuje DPMŽ,
  Martina Rázusa 14, 010 01 Žilina, Centrum(1)
Kategórie: Slovenskí dramatici, Narodenia 18. októbra, Narodenia v 1888, Osobnosti z Liptovského Mikuláša, Úmrtia 8. augusta, Úmrtia v 1937, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo