Martin Novák

Martin Novák (používaný variant mena je tiež Martin Novatius) (∗ asi 1620, Spišská Sobota – † 1686 Nižný Medzev alebo Budyšín, Nemecko) bol slovenský spisovateľ.

Životopis V roku 1652 bol vysvätený za evanjelického kňaza v Senici. V roku 1651 sa stal rektorom, v rokoch 1652 - 1660 pôsobil ako evanjelický farár v Koši. V roku 1660 odišiel do ústrania v Kremnici, v rokoch 1664 - 1666 bol kaplánom v Ľubici a v rokoch 1666 - 1674 v Nižnom Medzeve. V roku 1674 odišiel z náboženských dôvodov do exilu a cez Poľsko (Brzeg, Wrocław a Legnicu) sa dostal do Bautzenu v Nemecku. Podľa niektorých zdrojov sa v roku 1682 vrátil do Nižného Medzeva. Počas náboženských nepokojov v Nižnom Medzeve prišiel o život aj jeden z jeho dvoch synov.

Tvorba Písal v nemeckom jazyku a venoval sa tvorbe piesní (žalostné, ďakovné i útešné) a autobiografickej próze. Svoje diela písal jednoduchým, zrozumiteľným jazykom, no mal silný zmysel pre detaily, vďaka čomu sa jeho autobiografické dielo vyznačuje rozsiahlymi opismi náboženských sporov a polemík, pričom reálne fakty uprednostňuje pred vysvetľovaním viery, znamení a proroctiev. V jeho dielach sa tiež odráža život obyčajných ľudí a mešťanov, pričom nezabúdal ani na opis sociálnych podmienok a ľudové zvyky.

Dielo , 1680 – Tri pekné kresťanské piesne (Drei schöne christliche Lieder) , 1680 – Uhorské hodnoverné a pravdivé správy alebo Podrobná a pravdivá správa o udalostiach, ktoré sa v rokoch 1658 - 1674 stali Martinovi Novákovi a jeho dvom farnostiam Košu a Nižnému Medzevu v Uhorsku (Ungarische gewisse und wahrhaftige Avisen oder Ausfürlicher und wahrhaftiger Bericht derer Geschichten, so sich anno 1658 bis anno 1674 mit Martino Novacken Unter-Metzenseifen in Ungarn zugetragen)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13441429.

Martin Novák má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo