Martin Bujna

Martin Bujna (pseudonym: Starší strýčko Martin; , 25. október 1845, Bohunice – † 22. júl 1923, Pukanec) bol evanjelický kňaz, náboženský spisovateľ a publicista.

Životopis Narodil sa v rodine Jána Bujnu a jeho manželky Márie rodenej Loischovej. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a v Banskej Štiavnici. Teológiu študoval vo Viedni a Bazileji. V rokoch 1870 – 1871 pôsobil ako evanjelický kaplán a administrátor, v rokoch 1871 – 1921 ako farár v Pukanci a od roku 1919 bol hontianskym seniorom.

Počas štúdií v Banskej Štiavnici bol členom študentského spolku Slovenské kolo. Bol úspešným v boji proti pomaďarčeniu cirkevnej školy v Pukanci, keď z príspevkov občanov postavil novú budovu školy. Podporoval rozvoj slovenského národného školstva, organizoval zbierky na založenie sirotincov v Modre a v Liptovskom Mikuláši. V rámci nedeľnej školy a vzdelávacieho spolku sa venuje ľudovýchove.

Tvorba Už počas stredoškolských štúdií písal básne, ktoré uverejnil (pod menom Vlastimil) v študentskom časopise Sitno, ktorého spoluredaktorom bol v rokoch 1865 – 1866. Neskôr sa venoval väčšinou cirkevným a spoločenským problémom. Je autorom práce o problémoch cirkevného školstva Eben-Ezer (1901) a príručky pre vysťahovalcov. Voľne interpretoval nábožensko-didaktické rozprávania. Prispieval do novín a časopisov Korouhev na Sionu, Svědectví víry, Cirkevné listy, Obzor, Orol, Tranovského evanjelický kalendár, Národné noviny a tiež do krajanských časopisov a kalendárov v USA. Písal aj básne a texty piesní k cirkevným slávnostiam. Dojmy z pobytu vo Švajčiarku opísal v cestopisnej črte Výlet na Švajčiarske Alpy, ktorú uverejnil časopis Orol v roku 1875.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771122.

Martin Bujna má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo