Mária Spoločníková

akad. mal. Mária Spoločníková (* 25. október 1926, Košice – † 9. september 2021, Košice) bola slovenská reštaurátorka, maliarka, publicistka, historička umenia a grafička.

Životopis

V roku 1953 bola jednou s prvých absolventiek prvého ročníka poslucháčov ateliéru reštaurovania na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vyštudovala odbor reštaurovanie umeleckých a historických pamiatok u profesora Karla Veselého. Vzdelávala sa, ale aj u profesorov dejín umenia Karlovej univerzity v Prahe či odborníkov zo Spoločnosti Ježišovej. Špecializovala sa najmä na reštaurovanie starého umenia, najmä historických oltárov kostolov. V rokoch 1953 až 1959 pracovala vo Východoslovenskej galérii. Neskôr reštaurovala najmä pre Galériu mesta Bratislavy a Slovenskú národnú galériu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q51557212.

Mária Spoločníková má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo