Mária Machatová

Mária Machatová (∗ 20. marec 1972 Nitra) je slovenská maliarka.

Tvorba Mária Machatová sa narodila v roku 1972 v Nitre. V rokoch 1990 – 1997 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri maľby u prof. Jána Bergera. V roku 1995 absolvovala študijný pobyt na Slippery Rock University, Pennsylvania, Spojené štáty. V rokoch 2001 – 2002 pedagogicky pôsobila na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. V roku 2006 bola finalistkou prvého ročníka Ceny Nadácie VÚB Maľba 2006. Dlhodobo žila a tvorila v južnom Francúzsku, v oblasti Camargue, a teraz na Slovensku v Bratislave, Nitre. Tematicky čerpá zo svojho vlastného a každodenného života. Jej maľba čerpá z fotografického média. Venuje sa predovšetkým figurálnej maľbe na plátno.

Frankofónne prostredie, v ktorom sa umelkyňa dlhodobo zdržiavala, ju ovplyvnilo v rozmýšľaní o javoch a slovách, ktorými tieto javy označujeme. Francúzsky jazyk jej ponúka väčší teoretický záber a subtílnosť významov. Názov výstavy Décalage v roku 2018 odkazuje k posunu v abstraktnom slova zmysle – posunu, ktorý sa môže vzťahovať na miesto, ale aj čas, situáciu, či osobu – posunu mimo normy, konvencie. Tento prvok sa maliarke opakovane vynára pri rozmýšľaní o veciach a ich obsahoch, reevaluácii ich zobrazenia naprieč časom v rámci ich geografických, či všeobecných hodnotových posunov., kurátorka

Štúdium , 1990 – 1997 Vysoká Škola Výtvarných umení v Bratislave, (ateliér maľby prof. Jána Bergera) , 1995 študijný pobyt Slippery Rock University, Spojené štáty

x

Viac na wikipédii, wikidata Q60331856.

Mária Machatová má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Machátova, Olomouc
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 20. marca, Narodenia v 1972, Osobnosti z Nitry, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo