Marcel Lacko

Marcel Lacko (∗29. marec 1977, Košice) je slovenský spisovateľ, scenárista a kultúrny aktivista.

Životopis Narodil sa v Košiciach. Literárnej tvorbe a kultúrnemu aktivizmu sa venuje už od 90. rokov 20. storočia. Začínal poviedkovou tvorbou, neskôr sa jeho tvorba rozšírila o poéziu a prozaický útvar. Jeho poézia bola preložená do anglického, slovinského, maďarského, poľského a českého jazyka. Za svoju literárnu tvorbu získal viacero domácich a zahraničných ocenení. Príležitostne sa realizuje aj v experimentálnom filmovom a divadelnom žánri. Je dlhodobo aktívny v oblasti rozvoja kultúry a umenia, spolupracuje s verejnými inštitúciami a nezávislými organizáciami v oblasti kultúry. V súčasnosti participuje na domácich a medzinárodných kultúrno-umeleckých projektoch so zameraním na oblasť kreatívneho priemyslu.

Kultúrne aktivity Od roku 2014 sa podieľa na medzinárodných projektoch Európskeho domu poézie Košice a je spoluorganizátorom platformy New Poetry Forms. Je editorom košického superzinu ENTER a člen kreatívneho vydavateľstva Dive Buki. Od roku 2015 spolupracuje na multimediálnych podujatí DIG gallery v Košiciach. K jeho významným úspechom patrí účasť v projekte European Digital Art and Science Network, Ars Electronica, Linz, Rakúsko v rokoch 2014 – 2017.

Umelecké projekty Pod umeleckým pseudonymom Viktor Perelman (∗2016) realizuje rôzne multimediálne orientované projekty. Pre literárny festival LiKE a multimediálny projekt New Poetry Forms pripravil v rokoch 2017 – 2019 niekoľko autorských koncepcií, ktoré charakterizujú interdisciplinárne presahy v súčasnej literatúre.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q99482633.

Marcel Lacko má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo