Malý Dunaj

Malý Dunaj, zdroj wikipédia

Malý Dunaj je nížinná rieka a rameno Dunaja s dĺžkou 128 km. Malý Dunaj tečie stálym, miernym prúdom. Od hlavného toku Dunaja sa oddeľuje za stavidlami pri Slovnafte v Bratislave v nadmorskej výške 126 m n. m. Meandruje nížinnou krajinou. Pri Kolárove sa vlieva do Váhu a spolu s ním pri Komárne v nadmorskej výške 106,5 m n. m. do Dunaja.

Na toku ležia obce Kolárovo, Vrakuňa, Most pri Bratislave, Malinovo, Zálesie, Tomášov, Jelka, Jahodná a Trstice. Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe, Žitný ostrov, ktorý je jednou z najväčších zásobární pitnej vody. Okolie Malého Dunaja tvoria poväčšine lúky a polia, ktoré sú však od samotného toku oddelené niekoľko desiatok metrov širokým pásom lužného lesa. Do Malého Dunaja sa vlievajú väčšie prítoky Blatina, Čierna Voda a Klátovské rameno.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q937294.

Malý Dunaj má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam trás

 1. Greenway Odra-Morava-Dunaj, dĺžka 6,1 km spravuje cz: OSTRAVOUNAKOLE, číslo trasy o-m-d, viac o trase

Zoznam bodov

 1. Dunajov, SCK, orientačný bod, spravuje SCK,
  č.d.55, 023 02 Dunajov
 2. Dunajov, SCK, orientačný bod, spravuje SCK,
  č.d.365, 023 02 Dunajov
 3. Dunajová, miesto,
  038 12 Necpaly
 4. Dunaj, pitná voda, prameň,
  034 03 Ružomberok
 5. Dunajov, železničná stanica, wikipédia,
  č.d.51, 023 02 Dunajov

Zoznam vôd

 1. Dunaj, stream
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo