Maja Dusíková

Maja Dusíková Ondreičková (∗ 30. august 1946, Piešťany) je maliarka a ilustrátorka kníh.

Život a dielo Študovala na VŠVU v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Albína Brunovského na Oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. Od roku 1982 žije a pracuje vo Florencii.

Výtvarný prejav Maje Dusíkovej charakterizuje poeticko-realistický výraz, nežná farebnosť a zmysel pre fantazijnú rozprávkovú interpretáciu. Domáce i zahraničné vydavateľstvá ju poverujú ilustrovaním kníh s bohatou rozprávkovou fabulou, ktorým vie vdýchnuť osobitné čaro. Vynikajúco kreslí a svoje kresby zaujímavo komponuje. Doteraz ilustrovala približne 70 kníh, ktoré boli preložené do mnohých jazykov.

Ilustrovala pre vydavateľstvá Tatran, Slovenský spisovateľ, Nord-Sud Verlag, Bloomsbury Londýn-Berlín Verlag a spolupracuje s vydavateľstvom BUVIK. V súčasnosti ilustruje knihu Bambi a Bambiho rodinka. , V súťaži o NKS vynikla jej kniha Dobšinského rozprávok Tri holúbky a veršované dielo Milana Rúfusa a Františka Hrubína Hrnček, var, ktoré ilustrovala spolu s manželom Stanislavom Dusíkom (2007). V roku 1998 pre UNICEF namaľovala najkrajšiu vianočnú pohľadnicu roka, v roku 2002 získala Cenu Ľudovíta Fullu a v roku 2004 ocenenie Premio Internacionale Beato Angelico za umelecký prínos v grafike a ilustrácii v Taliansku.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q18341578.

Maja Dusíková má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Dusíkova, Brno
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 30. augusta, Narodenia v 1946, Osobnosti z Piešťan, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo