Luka Brase

Luka Brase, zdroj wikipédia

Luka Brase (vlastným menom Lukáš Brašeň; * 16. december 1983, Dolný Kubín) je slovenský výtvarník. Vo svojej tvorbe sa venuje maľbe, kresbe, koláži, grafike, fotografii, knižnej ilustrácii a novým médiám. Svoju techniku nazýva „Lukagraphy“ – fotografia v obraze a gestách momentu, zložený z výrazov „LUKA“ – kresliarske gesto zachytávajúce nestálosť okamihu a „GRAFIKA“ – fotografické pozorovanie prítomnosti a jedinečnosti priestoru.

Narodil sa v Československu, vyrastal na Orave. V rokoch 1998 – 2002 študoval na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, v rokoch 2002 – 2007 študoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a v rokoch 2008 – 2010 pokračoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici v ateliéri Igora Bencu.

Dielo

Luka Brase má za sebou 33 samostatných výstav v Nórsku, Belgicku, Holandsku, Rakúsku, Nemecku, Írsku, na Slovensku, vo Spojenom kráľovstve, Maďarsku, Švajčiarsku, Iráne, Česku, aj v USA – New York, Washington DC, Philadelphia, Los Angeles, ale aj v Číne – v Šanghaji a v Pekingu.

Absolvoval aj 18 účastí na skupinových výstavách v Holandsku, Rakúsku, Česku, na Slovensku, v Írsku a Francúzsku. Medzi najvýznamnejšie patria Künstlerhaus Viedeň, Affordable art fair Amsterdam a Cite Internationale Des Arts v Paríži.

Diela Luka Brase sú súčasťou stálej zbierky v Múzeu umenia Shanghai Urban Planning Exhibition Center (SUPEC) Šanghaj, Čína aj v Danubiana Meulensteen Art Museum, Bratislava.

Jeho diela sú súčasťou mnohých súkromných zbierok v mnohých krajinách na celom svete.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q104171890.

Luka Brase má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo