Ľubomír Dolgoš

Ľubomír Dolgoš (* 20. august 1956, Podbrezová - † 29. december 2004, Bratislava) bol slovenský politik, pedagóg a ekonóm, bývalý minister pre správu a privatizáciu národného majetku SR v rokoch 1992-1993.

Životopis

Vyštudoval Národohospodársku fakultu na Vysokej škole ekonomickej (VŠE) v Bratislave (1979-1983). Bol známy predovšetkým ako ekonóm, nevyhol sa ani úlohe verejného činiteľa, politika, prednášal a vedecky pracoval na Ekonomickej univerzite. Pred vstupom do verejného života Ľ. Dolgoš pracoval v Ekonomickom ústave SAV.

Predseda Protimonopolného úradu SR

Po roku 1990 Ľ. Dolgoš venoval nielen ekonomickej teórii, ale aj praxi. Stál pri zrode Protimonopolného úradu Slovenskej republiky (PÚ SR). V auguste 1991 sa ho vedenie VPN snažilo odvolať z tejto funkcie. Formálnym dôvodom bolo tvrdenie, že sa mu nepodarilo vytvoriť konkurenčné prostredie vo vnútornom obchode. Koncom februára 1992 Ľ. Dolgoš sám odišiel z funkcie predsedu Protimonoplného úradu SR. Ako dôvod rezignácie označil „nepriechodnosť prijatia účinných opatrení protimonopolnej politiky v procese privatizácie SR“ a že „odhalil veľmi úzke napojenie politikov – členov ODÚ-VPN na konkrétne IPF".

Minister a kariéra po odchode z politiky

Dolgoš bol ministrom v rokoch 1992-93 vo vláde Vladimíra Mečiara.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10544531.

Ľubomír Dolgoš má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 20. augusta, Narodenia v 1956, Osobnosti z Podbrezovej, Úmrtia 29. decembra, Úmrtia v 2004, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo