Karol Koch

Profesor MUDr. Karol Koch (∗ 29. jún 1890, Náměšť nad Oslavou – † 24. január 1981, Toronto, Kanada) bol známy bratislavský lekár, protifašistický odbojár a dlhoročný politický väzeň.

Životopis Karol Koch po štúdiách medicíny v Brne, Prahe a Viedni prichádza po vzniku ČSR v roku 1919 do Bratislavy v skupine lekárov okolo profesora Stanislava Kostlivého. V r. 1923 je habilitovaný na docenta v odbore špeciálna chirurgia a v r. 1927 za profesora chirurgickej propedeutiky. V roku 1929 začína podľa plánov architekta a svojho priateľa Dušana Jurkoviča stavať známe Kochovo sanatórium s priľahlou Kochovou záhradou. Sanatórium bolo dokončené v roku 1931. V r. 1936 sa stal predsedom „Zemského spolku pre pečlivosť o zmrzačené deti“, okrem toho prednáša, operuje a stavia ústav pre mrzákov.

V r. 1938 mu ako Čechovi Ministerstvo školstva zastavuje „služobné požitky“ a jeho sanatórium anektujú Nemci. Naďalej však lieči prominentných nemeckých pacientov, o. i. rodinu nemeckého veľvyslanca Manfreda von Killingera. V Kochovom byte sa uskutočnili tajné rokovania o nemeckej podpore vzniku samostatného Chorvátska.

Od roku 1939 sa Koch intenzívne zapája do práce ilegálnej protifašistickej skupiny Justícia. Po prvýkrát bol Koch na tri mesiace zatknutý v r. 1941 za údajnú špionáž pre Srbsko a Rusko. Po bombardovaní bratislavskej Apolky a po potlačení povstania v r. 1944 vypisujú Nemci na Kochovu hlavu odmenu 100 000 ríšskych mariek. Viacerí Kochovi spolupracovníci zo skupiny Justícia zomierajú v koncentračných táboroch poručík Oldřich Seiler, Koch sa zachraňuje aj pričinením rodiny Dušana Jurkoviča.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768952.

Karol Koch má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo