Juraj Bosák

RNDr. Juraj Bosák, DrSc. (∗ 6. apríl 1933, Bratislava – † 5. apríl 1987, Bratislava) bol slovenský matematik.

Život Juraj Bosák sa narodil v Bratislave, kde prežil aj svoje detstvo a vyštudoval. Jeho mimoriadne matematické nadanie sa prejavilo už na gymnáziu, keď sa v roku 1952 stáva absolútnym víťazom celoštátneho kola prvého ročníka česko-slovenskej matematickej olympiády. V štúdiu matematiky pokračoval na Prírodovedeckej fakulte vtedajšej Slovenskej univerzity (od roku 1954 znova Univerzita Komenského), kde už od 3. ročníka bol pomocnou vedeckou silou a viedol cvičenia z algebry. Neskôr, už ako asistent na Katedre matematiky Prírodovedeckej fakulty, viedol výberové semináre, kde sa so študentmi často púšťa do riešenia otvorených matematických problémov. V roku 1959 z kádrových dôvodov musel odísť z UK a prešiel na vznikajúci Kabinet matematiky SAV (zárodok dnešného Matematického ústavu). V roku 1965 obhajuje kandidátsku a v roku 1982 doktorskú dizertačnú prácu.

Ako študent začína vedecky pracovať v algebre. Niekoľko rokov pracuje v teórii pologrúp. Asi od roku 1961 sa začína venovať teórii grafov, ktorej ostáva verný až do svojej predčasnej smrti. Mal veľa plánov a iste by bol pre matematiku vykonal ešte mnoho užitočného. Slovenská matematika stratila v Jurajovi Bosákovi vynikajúceho vedca, ktorého meno a vedecké výsledky zostanú však zachované v análoch teórie grafov na celom svete. Zomrel 5. apríla 1987 v Bratislave.

Vedecká práca V roku 1963 je jedným z organizátorov medzinárodnej konferencie o teórii grafov v Smoleniciach, ktorá bola vlastne prvou väčšou konferenciou o teórii grafov vôbec na svete. Vtedy sa s jeho menom zoznamujú „grafári“ celého sveta, aby sa neskôr vracali k nemu vďaka jeho vynikajúcim výsledkom v tejto oblasti. Postupne sa vytvára na Slovensku silnejšia skupina zaoberajúca sa teóriou grafov a od roku 1969 sa Bosák stáva vedúcim tejto skupiny a pravidelného seminára.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768308.

Juraj Bosák má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Bosákova, Bratislava
 2. Bosákova, Košice
 3. Bosákova, Ostrava

Zoznam bodov

 1. Bosákova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPMK,
  Palackého 14, 040 01 Košice, Košice - mestská časť Staré Mesto
 2. Bosákova, autobusová zastávka,
  Šustekova 2, 851 04 Bratislava, Petržalka
 3. Bosákova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPMK,
  Palackého 25, 040 17 Košice, Košice - mestská časť Juh
 4. Bosákova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPMK,
  Bosákova, 040 01 Košice
 5. Bosákova, autobusová zastávka,
  Mlynarovičova 28, 851 04 Bratislava, Bratislava
 6. Bosáková, miesto,
  č.d.215, 922 11 Prašník
 7. Bosákova, autobusová zastávka,
  Šustekova 23, 851 04 Bratislava, Bratislava
Kategórie: Slovenskí matematici, Narodenia 6. apríla, Narodenia v 1933, Osobnosti z Bratislavy, Úmrtia 5. apríla, Úmrtia v 1987, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo