Juraj Bindzár

Juraj Bindzár (∗ 24. február 1943, Pezinok - † 24. jún 2019, Banská Bystrica) - kultura.pravda.sk bol slovenský divadelný, televízny a filmový režisér a scenárista, autor rozhlasových a divadelných hier, publicista, pesničkár a básnik.

Študoval estetiku a divadelnú vedu na FF UK v Prahe (1965-67) a vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave (1972). Režisér dabingu (1975-1989), napísal dialógy a režíroval asi dvesto slovenských verzií svetových filmov. Inicioval a zakladal štúdio LUDUS, pre ktoré napísal a režíroval nosné tituly - Modrý vták, Robinson, Krava, Skaza akadémiu, Turandot, atď. Bol dve sezóny dramaturgom Poetického súboru Novej scény a režisérom ČST v Bratislave i poradcom námestníka pre program. V roku 1967 natočil animovaný film Oko, ktorý sa zúčastnil na festivale v Bochumi (1968) a následne (1969) bol uložený na dvadsať rokov do trezoru. Výroba ďalšej animovanej snímky Aplauz bola z politických dôvodov zastavená. Vo filmovom štúdiu Bratislava Koliba nakrútil kinematografický hraný film Okresné blues, podľa vlastného scenára a s autorskými piesňami. Bol zakladateľom firmy SEZAM FILM/VIDEO, kde nakrútil autorský videoexperiment Madeline-sestričky smrť, podľa E. A. Poea. Ako spoluautor sa podieľal na televíznom filme Oči plné snehu. Viedol letné divadelné tábory a divadelný záujmový krúžok pre mládež.

Juraj Bindzár je aj autorom viacerých rozhlasových hier a adaptácií. V roku 2001 debutoval knihou veršov Krajina nespavosti (2001). Po nej ešte publikoval výbery poviedok Zabi ma nežne a Šibenica pre malého muža (2002), Prázdny hrob (2003). Tanec s mŕtvou slúžkou vychádza v roku 2004, v roku 2011 „plebejský“ román Bez dúhy, nominovaný na cenu Anasoft Litera. V roku 2012 vydal divadelný román Hekuba, román herečky. Románom Mlčky a krátko sa stal finalistom Anasoft Litera. V 2018 mu vyšlo Spiknutie nenáročných, kniha kultúrnej publicistiky 1996-2015 a výber z poézie a pesničkárskej tvorby V bruchu zimy. V roku 2019 sa opätovne dostal do desiatky Anasoft Litera románom Zvon.

Juraj Bindzár je držiteľom Ceny mesta Pezinok za umeleckú tvorbu, šesťkrát (1998, 2000, 2003, 2005, 2008, 2011) mu udelili Cenu Slovenských pohľadov za kultúrnu publicistiku. V Slovenských pohľadoch mal svoju pravidelnú publicisticko-kritickú rubriku Rozhľadňa. Pre rozhlas napísal viacero hier a rozhlasových adaptácií: Vianočné divadlo H.Ch.Andersena, Haydnova hlava, Nanebovstúpenie grófky Báthory, Urban Grandiér - záletný kňaz, Hry so smrťou, Horiaci chlapec; Natali, Natali!; Liselotte, komtesa opica; Rytier Etien; Piata sirota; Vianočná ryba princeznej Johany; Spasiba Wolfi; Pochovávanie vrabca; Hodina psa atď. Pre firmu Elán-Mebara nakrútil v roku 1992 štyri audio rozprávky s pôvodnými pesničkami (Ako Winetou Jánošíka ratoval, Tri strigy, Robinson, Modrý vták).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13421070.

Juraj Bindzár má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo