Július Ladziansky

Univ. prof. Július Ladziansky (pôv. Ledényi) (∗ 19. november 1903, Veľký Ďur - † 29. august 1943, Banská Bystrica) bol lekár-anatóm a vysokoškolský pedagóg.

Rodina , otec: Július Ledényi , matka: Etela rod. Safárová

Životopis Študoval na gymnáziu v Leviciach, medicínu na univerzite v Budapešti a na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, 1939 univ. prof. Od roku 1930 pracovník a od roku 1936 prednosta Anatomického ústavu, od roku 1940 Histologicko-embryologického ústavu Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave. Absolvoval študijný pobyt u prof. Eggelinga v Nemecku. V anatómii proti teóriám o funkcionálnom pôvode skoliózy riešil problém jej vzniku na anatomickom podklade. Priekopnícku prácu vykonal na poli slovenskej anatomickej terminológie, jeho Pitevné cvičenia z topografickej anatómie patria dodnes k základným dielam. Prispieval hlavne do Bratislavských lekárskych listov, 1940-1941 ich zodpovedný redaktor a Anatomischer Anzeigeru. Člen Učenej spoločnosti Šafárikovej, Slov. učenej spoločnosti, viacerých zahraničných lekárskych spoločností.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768737.

Július Ladziansky má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ladzianskeho, Bratislava
Kategórie: Narodenia 19. novembra, Narodenia v 1903, Úmrtia 29. augusta, Úmrtia v 1943, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo