Jozef Čabelka

Jozef Čabelka, zdroj wikipédia

Prof. Ing. Jozef Čabelka, DrSc. (∗ 15. február 1910, Holíč – † 6. júl 1987, Bratislava) bol slovenský mikrometalurg a expert na zváračstvo. V roku 1949 založil Výskumný ústav zváračský v Bratislave.

Životopis Základnú školu vychodil v rokoch 1916 - 1928 v Holíči, následne študoval na reálnom gymnáziu v Hodoníne. V rokoch 1928 – 1934 absolvoval Vysoké učenie technické v Brne (VUT) – najprv odbor strojné inžinierstvo konštrukčného smeru na Strojníckej fakulte, neskôr elektrotechnický silnoprúdový odbor na Elektrotechnickej fakulte a získal titul inžiniera. Po skončení štúdia ho tamojší profesori Karel Ryska a František Píšek odporučili do laboratória popredného svetového metalurga prof. Portevina v Paríži, aby si rozšíril vedomosti z oblasti metalografie a zvárania. Po ročnej praxi nastúpil na Vysokú školu zváračskú – École supérieure de soudure autogène (ESSA) v Paríži a po jej úspešnom absolvovaní získal diplom Ing. ESSA (inžinier – zvárač).

V roku 1937 založil elektródovňu vo Vamberku, kde bol vedúcim do 1943 (dnes ESAB). V roku 1942 sa stal mimoriadnym profesorom SVŠT a v roku 1946 jej riadnym profesorom. V roku 1943 založil a bol vedúcim Katedry fyzikálnej metalurgie na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej, ktorá funguje dodnes. Do roku 1980 pôsobil na odbore Zvárania a zlievania. Počas niekoľkých rokov bol i dekanom a prodekanom Fakulty strojného a elektrotechnického inžinierstva SVŠT. V roku 1949 založil prvé postgraduálne štúdium zvárania, neskôr tvárnenia a napokon fyziky kovov v Československu. Bol spoluzakladateľom SAV. V roku 1952 sa stal člen korešpondent ČSAV, v r. 1953 akademik SAV a až do 1959 bol podpredsedom SAV. Jeho obrovskou zásluhou bolo i založenie Ústavu fyziky kovov SAV (dnes Ústav materiálov a mechaniky strojov).

Jeho smrť v roku 1987 oznámili len raz asi 30 sekundovou správou. Je po ňom pomenovaná križovatka pri Výskumnom ústave zváračskom v Bratislave aj Stredná odborná škola Jozefa Čabelku v Holíči.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027106.

Jozef Čabelka má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Križovatka Jozefa Čabelku, Bratislava, Križovatka Jozefa Čabelku je ulica v Bratislava, viac o ulici Križovatka Jozefa Čabelku
  2. J. Čabelku, Holíč, J. Čabelku je ulica v Holíč, viac o ulici J. Čabelku
  3. Jozefa Čabelku, Holíč, Jozefa Čabelku je ulica v Holíč, viac o ulici Jozefa Čabelku
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo