Jozef Čabelka

Jozef Čabelka, zdroj wikipédia

Prof. Ing. Jozef Čabelka, DrSc. (∗ 12. február 1910, Holíč – † 6. júl 1987, Bratislava) bol slovenský mikrometalurg a expert na zváračstvo. V roku 1949 založil Výskumný ústav zváračský v Bratislave.

V roku 1937 založil elektródovňu vo Vamberku, kde bol vedúcim do 1943 (dnes ESAB). V roku 1942 sa stal mimoriadnym profesorom SVŠT a v roku 1946 jej riadnym profesorom. V roku 1943 založil a bol vedúcim Katedry fyzikálnej metalurgie na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej, ktorá funguje dodnes. Do roku 1980 pôsobil na odbore Zvárania a zlievania. Počas niekoľkých rokov bol i dekanom a prodekanom Fakulty strojného a elektrotechnického inžinierstva SVŠT. V roku 1949 založil prvé postgraduálne štúdium zvárania, neskôr tvárnenia a napokon fyziky kovov v Československej republike. Bol spoluzakladateľom SAV. V roku 1952 sa stal člen korešpondent ČSAV, v r. 1953 akademik SAV a až do 1959 bol podpredsedom SAV. Jeho obrovskou zásluhou bolo i založenie Ústavu fyziky kovov SAV (dnes Ústav materiálov a mechaniky strojov).

Jeho smrť v roku 1987 oznámili len raz asi 30 sekundovou správou. Je po ňom pomenovaná križovatka pri Výskumnom ústave zváračskom v Bratislave aj Stredná odborná škola Jozefa Čabelku v Holíči.

Výskumný ústav zváračský v Bratislave Založil v roku 1949 Výskumný ústav zváračský v Bratislave. Dokonca jeho prvú stavbu a založenie financoval aj z vlastných finančných zdrojov. Prostriedky získal objavom tzv. „krehkého lomu“ - ľudskou rečou povedané, zistil, prečo sa námorné lode lámali v blízkosti zvaru a inicioval súčasnú technológiu žíhania oslabeného okolia.

x

Viac na wikipédii.

Jozef Čabelka má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Križovatka Jozefa Čabelku, Bratislava
  2. Jozefa Čabelku, Holíč
Kategórie: Narodenia 12. februára, Narodenia v 1910, Osobnosti z Holíča, Úmrtia 6. júla, Úmrtia v 1987, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo