Joža Uprka

Joža Uprka, zdroj wikipédia

Joža Uprka (* 25. október 1861, Kněždub – † 12. január 1940, Hroznová Lhota) bol český maliar a grafik, predstaviteľ romantického historizmu a secesného dekorativizmu. Jeho dielo je významným národopisným dokumentom folklóru južnej Moravy.

Život a tvorba

Pochádzal zo sedliackej rodiny z dediny Kněždub. Bol synom roľníka a maliara samouka Jana Uprku a jeho druhej ženy Evy, rodenej Machálkovej, jeho mladší brat František sa preslávil ako sochár. Do školy chodil v Strážnici, stredoškolské vzdelanie získal v Olomouci, najprv v nemeckom učiteľskom ústave a potom v olomouckom Slovanskom gymnáziu. V štúdiách pokračoval od roku 1881 na pražskej akadémii u Františka Čermáka a od roku 1884 na mníchovskej akadémii. V Mníchove spoluzaložil spolok „Škréta“, ktorého ďalšími členmi boli Alfons Mucha, Antonín Slavíček a Luděk Marold.

Po trojročnom pobyte v Mníchove sa najprv vrátil do Prahy a v roku 1888 sa presťahoval znova do rodného kraja, ktorý ho inšpiroval námetmi a kde aj vznikla podstatná časť jeho diela.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027136.

Joža Uprka má na Slovensku 13 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Úprkova, Bratislava
 2. Uprkova, Brno
 3. Joži Uprky, Frýdek-Místek
 4. Úprkova, Hodonín
 5. Úprkova, Kroměříž
 6. Úprkova, Luhačovice
 7. Úprkova, Nový Jičín
 8. Úprkova, Ostrava
 9. Uprkova, Prostějov
 10. Úprkova, Skalica
 11. Úprkova, Strážnice
 12. J. Úprky, Vlčnov
 13. Úprkova, Znojmo

Zoznam bodov

 1. Úprkova, autobusová zastávka, spravuje Dopravní podnik města Hradce Králové,
  č.d.6, 500 09 Malšovice u Hradce Králové
 2. Úprkova, autobusová zastávka, spravuje Dopravní podnik města Hradce Králové,
  č.d.705, 500 09 Malšovice u Hradce Králové
Kategórie: Narodenia 25. októbra, Narodenia v 1861, Úmrtia 12. januára, Úmrtia v 1940, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo