Josef Svatopluk Machar

Josef Svatopluk Machar, zdroj wikipédia

Josef Svatopluk Machar (* 29. február 1864, Kolín – † 17. marec 1942, Praha) bol český básnik, prozaik, satirik, publicista a politik, spoluautor Manifestu Českej moderny a predstaviteľ kritického realizmu.

Život

Vyštudoval gymnázium v Prahe. Potom absolvoval ročnú vojenskú službu. Následne odišiel ako bankový úradník do Viedne. Toto miesto chcel považovať len za dočasné, nakoniec tam však zostal cez 30 rokov až do prvej svetovej vojny. V tejto dobe tiež vznikla najpodstatnejšia časť Macharovho básnického aj publicistického diela, zblížil sa s T. G. Masarykom a stal významným členom Realistickej strany. Už pred 1. svetovou vojnou vystupoval ako nepriateľ prázdneho vlastenectvo.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q713271.

Josef Svatopluk Machar má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Macharova, Bratislava
  2. Macharova, Olomouc
  3. Macharova, Ostrava
Kategórie: Narodenia 29. februára, Narodenia v 1864, Osobnosti z Kolína, Úmrtia 17. marca, Úmrtia v 1942, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo