Josef Jungmann

Josef Jungmann, zdroj wikipédia

Josef Jungmann (∗ 16. júl 1773, Hudlice - † 14. november 1847, Praha) bol český filológ, spisovateľ a prekladateľ, predstaviteľ českého národného obrodenia (jeho druhej fázy, ktorá je niekedy nazývaná preromantická).

Položil základy modernej češtiny a spôsobu jej rozvíjania. Oponoval zemskému vlastenectvu presadzovanému najmä šľachtou a kládol dôraz na jazykovú koncepciu národa, ktorá sa počas obrodenia presadila najviac a prevláda v českej kultúre dodnes. Jeho najväčším dielom bol päťdielny Slovník česko-nemecký, ktorý vyšiel v rokoch 1835 - 1839. Veľké úsilie venoval prekladaniu - z angličtiny (Miltonov Stratený raj), francúzštiny (Chateaubrindova Atala), nemčiny (Goethe, Schiller, Herder) i ruštiny (Karamzin, Slovo o pluku Igorovom).Machala, Lubomír, Petrů, Eduard: Panorama české literatury, Olomouc, Rubico 1994.

Referencie {{Referencie}}

Iné projekty {{projekt}}

x

Viac na wikipédii.

Josef Jungmann má na Slovensku 11 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Jungmannova, Blansko
 2. Jungmannova, Bratislava
 3. Jungmannova, Břeclav
 4. Jungmannova, Frýdek-Místek
 5. Jungmannova, Hodonín
 6. Jungmannova, Litovel
 7. Jungmannova, Nový Jičín
 8. Jungmannova, Olomouc
 9. Jungmannova, Otrokovice
 10. Jungmannova, Prostějov
 11. Jungmannova, Šlapanice
Kategórie: Narodenia 16. júla, Narodenia v 1773, Úmrtia 14. novembra, Úmrtia v 1847, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo