Jonáš Bohumil Guoth

MUDr. Jonáš Bohumil Guoth (alebo Gvoth) z Gôtovian (lat.: de Guotfalva) (∗ 26. september 1811, Ľubeľa – † 20. december 1888, Hybe) bol lekár a osvetový pracovník.

Rodina , Otec: Jozef Guoth z Gôtovian , Matka: Jana rod. Revická , Deti: *, Jonáš Rudolf Bohumil Guoth z Gôtovian *, Blahorod Bohumil Guoth z Gôtovian *, Izabella Elizabeta Guoth z Gôtovian *, Antonia Rozalia Guoth z Gôtovian *, Mikuláš Ladislav Guoth z Gôtovian *, Mária Žofia Johanna Guoth z Gôtovian *, Emil Juraj Abel Guoth z Gôtovian

Životopis Bol príslušníkom liptovského šľachtického rodu Guoth s predikátom z Gôtovian (Guoth de Guothfalva). V roku 1833 založil v Pešti prvú Společnost lekársku-slovanskú v Uhorsku. V roku 1836 absolvoval štúdium medicíny v Pešti. Neskôr pôsobil ako lekár v Hybiach. Jonáš bol uvedomelý Slovák, ktorý rozširoval slovenské a slovanské knihy a časopisy. Najskôr bol zástanca slovanskej myšlienky Jána Kollára, do ktorého Spievaniek prispieval liptovskými i nitrianskymi piesňami. Neskôr blízko spolupracoval s Ľudovítom Štúrom. V roku 1848 sa zúčastnil slovenského pohybu, od júna 1848 bol väznený v Segedíne. Potom sa ako dobrovoľník participoval v slovenských výpravách v rokoch 1848 – 1849. Guoth bol v matičnom období aktívny účastník a mecenáš národných, politických a buditeľských podujatí. V roku 1861 kandidoval na poslanca uhorského snemu. Bol funkcionár spolku Tatrín a Matice slovenskej. V zdravotníckej výchove vykonal záslužnú činnosť. Doktorskú dizertáciu o všeobecných základoch terapie vydal tlačou roku 1836 v Pešti. Články publikoval v časopise České múzeum (1833) a v literárnej prílohe Orol tatranský (1847 – 1848). Príspevkom Slovo čítacích knihovnách slovenských v Uhrách, ktoré vydal v roku 1836 v Hronke, významne ovplyvnil zakladanie ľudových knižníc na Slovensku. Jeho práca Včelárstvo pod Kriváňom zostala len v rukopise.

Ocenenie Od roku 1974 udeľuje ministerstvo zdravotníctva SR ku dňu lekárov rezortné vyznamenanie – Medailu Jonáša Bohumila Guotha.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768071.

Jonáš Bohumil Guoth má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Guothova, Bratislava
  2. Guothova, Liptovský Mikuláš

Zoznam bodov

  1. Guothova, autobusová zastávka,
    Bárdošova 12, 831 01 Bratislava, Nové Mesto
  2. Guothova, autobusová zastávka,
    Bárdošova 19, 831 01 Bratislava, Nové Mesto
Kategórie: Osobnosti s ulicami, Narodenia 20. septembra, Narodenia v 1811, Osobnosti z Ľubele, Úmrtia 20. decembra, Úmrtia v 1888, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo