MUDr. Jonáš Bohumil Guoth (alebo Gvoth) z Gôtovian (lat.: de Guotfalva) (∗ 26. september 1811, Ľubeľa – † 20. december 1888, Hybe) bol lekár a osvetový pracovník.
Rodina , Otec: Jozef Guoth z Gôtovian , Matka: Jana rod. Revická , Deti: *, Jonáš Rudolf Bohumil Guoth z Gôtovian *, Blahorod Bohumil Guoth z Gôtovian *, Izabella Elizabeta Guoth z Gôtovian *, Antonia Rozalia Guoth z Gôtovian *, Mikuláš Ladislav Guoth z Gôtovian *, Mária Žofia Johanna Guoth z Gôtovian *, Emil Juraj Abel Guoth z Gôtovian
Životopis Bol príslušníkom liptovského šľachtického rodu Guoth s predikátom z Gôtovian (Guoth de Guothfalva). V roku 1833 založil v Pešti prvú Společnost lekársku-slovanskú v Uhorsku. V roku 1836 absolvoval štúdium medicíny v Pešti. Neskôr pôsobil ako lekár v Hybiach. Jonáš bol uvedomelý Slovák, ktorý rozširoval slovenské a slovanské knihy a časopisy. Najskôr bol zástanca slovanskej myšlienky Jána Kollára, do ktorého Spievaniek prispieval liptovskými i nitrianskymi piesňami. Neskôr blízko spolupracoval s Ľudovítom Štúrom. V roku 1848 sa zúčastnil slovenského pohybu, od júna 1848 bol väznený v Segedíne. Potom sa ako dobrovoľník participoval v slovenských výpravách v rokoch 1848 – 1849. Guoth bol v matičnom období aktívny účastník a mecenáš národných, politických a buditeľských podujatí. V roku 1861 kandidoval na poslanca uhorského snemu. Bol funkcionár spolku Tatrín a Matice slovenskej. V zdravotníckej výchove vykonal záslužnú činnosť. Doktorskú dizertáciu o všeobecných základoch terapie vydal tlačou roku 1836 v Pešti. Články publikoval v časopise České múzeum (1833) a v literárnej prílohe Orol tatranský (1847 – 1848). Príspevkom Slovo čítacích knihovnách slovenských v Uhrách, ktoré vydal v roku 1836 v Hronke, významne ovplyvnil zakladanie ľudových knižníc na Slovensku. Jeho práca Včelárstvo pod Kriváňom zostala len v rukopise.
Ocenenie Od roku 1974 udeľuje ministerstvo zdravotníctva SR ku dňu lekárov rezortné vyznamenanie – Medailu Jonáša Bohumila Guotha.
xJonáš Bohumil Guoth má na Slovensku 2 ulíc a námestí.