Jaroslav Ježek

Jaroslav Ježek, zdroj wikipédia

Jaroslav Ježek (∗ 25. september 1906, Praha – † 1. január 1942, New York, USA) bol český skladateľ (skvelo improvizujúci, čo bolo potešením hlavne pre divákov), dramaturg a klavirista. Bol autorom tanečnej, divadelnej a filmovej hudby. Hudobnú inšpiráciu nabral hlavne v džeze. Medzi jeho najznámejšiu a zvlášť populárnu sa zaraďuje jeho hudba k hrám a filmom Osvobozeného divadla, ktorá takmer zľudovela. Stručný životopis Narodil sa v Prahe na Žižkove v rodine krajčíra. Od detstva trpel šedým zákalom. Ako dieťa navštevoval hradčanskú školu pre výchovu nevidiacich. Prekonal šarlach a takmer ohluchol. Navyše mal tiež choré obličky.

V roku 1923 začal študovať na pražskom konzervatóriu a hneď sa zaradil medzi najtalentovanejších žiakov. Medzi jeho učiteľov patrili Josef Suk a Josef Bohuslav Foerster. Stýkal sa aj s mnohými mladými umelcami tej doby, napr. s E. F. Burianom, Vítězslavom Nezvalom, Joe Jenčíkom a predovšetkým s Jiřím Voskovcom a Janom Werichom, s nimi potom vytvoril nesmrteľné trio: Ježek skladal hudbu a Werich s Voskovcom k tomu vytvárali vtipné inteligentné texty. Toto spojenie hudby s dobrým textom zaručovalo divácky úspech.

V medzivojnovom období sa Jaroslav Ježek vydal do Paríža, kde sa po večeroch bavil po krčmách a kabaretoch. Tu predvádzal svoje umenie a tiež tu objavil džez, ktorý ho potom hudobne inšpiroval. V roku 1934 sa stal členom Skupiny surrealistov v ČSR.

Vzhľadom na to, že aktívne spolupracoval na protinacistických hrách Osvobozeného divadla, v januári 1939 spolu s Voskovcom a Werichom emigroval do USA. V USA krátko býval v Pensylvánii a potom sa presídlil do New Yorku, kde pôsobil ako zbormajster spevokolu. Ani milovaná Frances, s ktorou sa Ježek oženil, nedokázala zmierniť jeho zdravotné neduhy, na konci roku 1941 bol hospitalizovaný a na Nový rok 1942 zomrel na chronické obličkové ochorenie vo veku 35 rokov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1345146.

Jaroslav Ježek má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Ježkova, Brno
 2. J. Ježka, Bruntál
 3. Jaroslava Ježka, Držovice
 4. Jaroslava Ježka, Jeseník
 5. Ježkova, Olomouc
 6. Ježkova, Ostrava
 7. Jaroslava Ježka, Svitavy
 8. Ježkova, Vacenovice

Zoznam bodov

 1. Ježková, turistické informácie, spravuje miestna,
  Tišnov
 2. Ježek, pamätník,
  Novosady 8a, 784 01 Litovel
Kategórie: Svaz moderní kultury Devětsil, Narodenia 25. septembra, Narodenia v 1906, Osobnosti z Prahy, Úmrtia 1. januára, Úmrtia v 1942, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo