Janko Borodáč

Janko Borodáč, zdroj wikipédia

Janko Borodáč (vlastným menom Ján Borodáč, pseud. Ján Debnár, Janko Bystrý; , 18. jún 1892, Prešov – † 18. február 1964, Bratislava) je jedným zo zakladateľov a budovateľov slovenského profesionálneho divadla. Bol divadelným režisérom, hercom, pedagógom a prekladateľom.

Život Vyštudoval učiteľský ústav a dva roky aj pôsobil ako učiteľ vo východoslovenskom regióne (Pstrina, Kvačany). V roku 1913 však musel narukovať a ako vojak bol po vypuknutí prvej svetovej vojny odvelený na ruský front. Bol zranený a upadol do ruského zajatia, tu sa naučil po rusky, zoznámil sa s ruskou literatúrou a zapojil sa do ochotníckej divadelnej činnosti.

V roku 1918 sa vracia na Slovensko, kde začína opäť učiť a organizovať ochotnícke divadelné predstavenia. Práca v divadle sa mu natoľko zapáčila, že v roku 1919 odchádza do Prahy, kde vôbec ako prvý Slovák začal študovať herectvo na pražskom konzervatóriu. Štúdium ukončil v roku 1921.

V sezóne 1921/1922 Borodáč hral v Propagačnom súbore Slovenského národného divadla, zvanom Marška (z nemeckého slova Marschkompanie). Tu sa stretáva so svojou budúcou manželkou herečkou Oľgou Országhovou a hercami Jozefom Kellom, Andrejom Bagarom a Gašparom Arbétom. Išlo o vôbec prvých slovenských profesionálnych hercov. Marša vykonávala zájazdovú činnosť po Slovensku so zámerom propagovať vznik slovenského profesionálneho divadla. Súbor sa však po prvej sezóne rozpadol.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4767243.

Janko Borodáč má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Janka Borodáča, Prešov, Janka Borodáča je ulica v Prešov, viac o ulici Janka Borodáča
  2. Borodáčova, Košice, Borodáčova je ulica v Košice, viac o ulici Borodáčova
  3. Borodáčova, Bratislava, Borodáčova je ulica v Bratislava, viac o ulici Borodáčova
  4. Janka Borodáča, Sabinov, Janka Borodáča je ulica v Sabinov, viac o ulici Janka Borodáča
  5. Námestie J. Borodáča, Žilina, Námestie J. Borodáča je ulica v Žilina, viac o ulici Námestie J. Borodáča
  6. Borodáčova, Nitra, Borodáčova je ulica v Nitra, viac o ulici Borodáčova
  7. Borodáčova, Spišská Nová Ves, Borodáčova je ulica v Spišská Nová Ves, viac o ulici Borodáčova
  8. Janka Borodáča, Michalovce, Janka Borodáča je ulica v Michalovce, viac o ulici Janka Borodáča
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo