Ján Poničan

Ján Poničan, zdroj wikipédia

Ján Poničan (pseudonymy Ján Rob Poničan, rob a i.) (∗ 15. jún 1902, Očová  -  † 25. február 1978, Bratislava) bol slovenský básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ a publicista.

Rodina , otec: Ondrej Poničan , adoptívny otec: Pavol Poničan , matka: Mária rod. Holíková , manželka: Alžbeta Poničanová rod. Kindernayová , Valéria rod. Gajarská

Životopis Narodil sa v roľníckej rodine, no po predčasnej smrti rodičov ho vychovávali príbuzní. Vzdelanie získaval v Banskej Bystrici (na maďarskom klasickom gymnáziu) a Lučenci (reálne gymnázium, maturita). Neskôr pokračoval na vysokej škole technickej v Prahe, no po dvoch rokoch prestúpil na právo, ktoré ukončil v roku 1927. V roku 1924 vstúpil do KSČ. Príslušník skupiny ľavicovo orientovaných intelektuálov DAV. Pracoval v Bratislave ako koncipient, krátko i vo Zvolene. Po prednáškach o ZSSR, kde bol ako vedúci delegácie Medzinárodnej červenej pomoci navštívil Moskvu a Sibír (1931), bol v Banskej Bystrici odsúdený a väznený (1931). V roku 1932 bol advokátskym koncipientom u V. Clementisa, o rok neskôr si otvoril vlastnú advokátsku prax. Zastupoval najmä robotníkov a komunistov. Advokátsku prax vykonával do roku 1947, neskôr bol tajomníkom Advokátskej komory, verejným a štátnym notárom. Po roku 1945 bol tajomníkom a podpredsedom Spolku slovenských spisovateľov v rokoch 1958 – 1959 vedúcim maďarskej redakcie Slovenského vydavateľstva krásnej literatúry, neskôr potom až do roku 1964, kedy odišiel do dôchodku, bol riaditeľom tohto vydavateľstva.

Tvorba Svoje prvé verše uverejňoval vo viacerých časopisoch (Svojeť, Mladé Slovensko, Pravda chudoby, Hlas ľudu a i.). Spolu s A. Siráckym, D. Okálim a V. Clementisom založil v roku 1924 časopis DAV. Vo svojich básniach vyjadroval svoje politické názory, revolučné a proletárske nadšenie, no tiež vlastný nepokoj, erotické a ľúbostné motívy, mestské zážitky (napr. z Paríža), ale tiež sociálne témy. Využíva melodickosť obrazov, poetické hľadanie rýmov. Okrem poézie, prózy a drámy tiež prekladal diela svetových dramatikov a ruských autorov (Sergej Alexandrovič Jesenin, ]), maďarských autorov (Endre Ady, Sándor Petőfi), ale tiež diela z bulharského jazyka.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768607.

Ján Poničan má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. J. R. Poničana, Očová, J. R. Poničana je ulica v Očová, viac o ulici J. R. Poničana
  2. Poničanova, Košice, Poničanova je ulica v Košice, viac o ulici Poničanova
  3. Jána Poničana, Zvolen, Jána Poničana je ulica v Zvolen, viac o ulici Jána Poničana
  4. Poničanova, Nitra, Poničanova je ulica v Nitra, viac o ulici Poničanova
  5. Poničanova, Martin, Poničanova je ulica v Martin, viac o ulici Poničanova
  6. Jána Poničana, Bratislava, Jána Poničana je ulica v Bratislava, viac o ulici Jána Poničana
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo