Ján Nepomuk Hummel

Ján Nepomuk Hummel, zdroj wikipédia

Ján Nepomuk Hummel alebo Johann Nepomuk Hummel (* 14. november 1778, Bratislava – † 17. október 1837, Weimar, Nemecko) bol rakúsky/nemecký hudobný skladateľ, klavirista, kapelník a pedagóg.

Životopis

Narodil sa ako Joannes Nepomuc Antone Humel v Bratislave. Jeho otec Ján Hummel bol divadelným kapelníkom v Bratislave a vo Viedni. Hummel bol žiakom F. P. Riglera v Bratislave, a v rokoch 1785 – 1787 svojho spolubývajúceho vo Viedni W. A. Mozarta, ktorý ho učil bezplatne.

Pôsobil určitý čas ako nástupca J. Haydna v Eisenstadte, potom v Stuttgarte a vo Weimare.

Preslávil sa brilantnou hrou a improvizáciou. Okrem početných skladieb pre klavír (sonáty, variácie, rondá, fantázie a klavírne koncerty), písal aj komorné skladby, opery, kantáty a omše. Jeho približne 130 skladieb sa vyznačuje skôr virtuóznou bravúrou a hravosťou ako citovou hĺbkou.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q151953.

Ján Nepomuk Hummel má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Hummelova, Bratislava, Hummelova je ulica v Bratislava, viac o ulici Hummelova

Zoznam bodov

  1. Hummelova, autobusová zastávka,
    Mudroňova 62, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo