Ján Michal Landerer

Ján Michal Landerer (∗ 5. august 1726, Budín - † 10. júl 1795, Bratislava) bol tlačiar a nakladateľ, ktorý pôsobil v 18. storočí na území dnešného Slovenska, v Bratislave.

Kariéra Ako príslušník kníhtlačiarskej rodiny získal roku 1751 občianstvo v Bratislave. Tu po deľbe rodinného majetku na budínsku a bratislavskú časť viedol od roku 1750 podnik, ktorý rozšíril o royerovskú tlačiareň. V roku 1774 odkúpil jezuitskú tlačiareň v Košiciach a neskôr royerovskú tlačiareň v Pešti a stal sa popredným tlačiarom v strednej Európe nielen veľkosťou podniku, ale najmä kvalitou tlače. Podnik rozšíril aj o kníhkupectvo, ale predával iba knihy z vlastných tlačiarní.

Od Márie Terézie získal privilégium na tlačenie všetkých kníh, neskôr privilégium publikovať dokumenty zo zasadaní snemu a roku 1764 začal vydávať noviny Preßburger Zeitung, ktoré do roku 1812 zostali vo vlastníctve rodiny. Od roku 1783 u neho vychádzali Prešpurské noviny.

Vydávaním operných libriet sa zaslúžil o rozvoj opery, z jeho tlačiarne vyšli aj cenné hudobné tlače. Tlačil: , učebnice , školské správy , príležitostné spisy v latinčine, nemčine, maďarčine, slovenčine

x

Viac na wikipédii, wikidata Q27555567.

Ján Michal Landerer má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Landererova, Bratislava, Landererova je ulica v Bratislava, viac o ulici Landererova

Zoznam bodov

 1. Landererova, autobusová zastávka,
  Čulenova 6, 811 09 Bratislava, Staré Mesto
  názvy: Panorama City
 2. Landererova, DPB, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPB,
  Landererova 6, 811 09 Bratislava, Staré Mesto
  názvy: Panorama City
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo