Ján Ladislav Polerecký

Ján Ladislav Polerecký (∗ 8. september 1748, Molsheim, Francúzsko - † 8. jún 1830, Dresden, Maine, USA) bol major francúzskej armády slovenského pôvodu, ktorý bojoval v Amerike vo vojne za nezávislosť USA. Pochádzal zo zemianskeho rodu Polereckých (Poleretzki/Polereczki) z turčianskej Polerieky.

Život Jeho otcom bol Andrej Polerecký, brigádny generál francúzskej armády, matkou Marie Francoise Margueritte de Hasselt. Otec Andrej Polerecký sa pravdepodobne narodil v roku 1700 v Banskej Bystrici, no ešte ako dieťa po ukončení posledného stavovského povstania spoločne s otcom kuruckým majorom Matejom Polereckým a bratmi opustil Uhorsko a odišiel do Poľska a v roku 1719 do Francúzska.

Ján Ladislav pokračoval v rodinnej tradícii a ako 15-ročný nastúpil 27. decembra 1763 do Berčéniho husárskeho pluku. V roku 1765 prestúpil do Chamborantovho husárskeho pluku, kde v tom čase slúžil aj jeho starší brat Fratišek Andrej Filip Polerecký. V roku 1771 ho v tomto pluku povýšili na nadporučíka a v roku 1774 na kapitána. Dňa 13. júla 1772 v Sarreguemines (ležiacom dnes vo francúzskom departemente Moselle) uzatvoril manželstvo s Margueritte Antoinette d´Hausen, dcérou vojenského lekára a mal s ňou prinajmenšom tri deti (dvoch synov a dcéru). Synovia André Antoine Ladislas (narodený roku 1775) a Jean Baptiste Frédéric (narodený roku 1777) sa stali dôstojníkmi francúzskej armády a obaja boli vyznamenaní Rytierskym krížom Radu čestnej légie.

V roku 1779 prešiel do husárskeho oddielu tzv. légie zahraničných dobrovoľníkov vojvodu de Lauzun (Légion des volontaires-étrangers de Lauzun), v radoch ktorej odišiel v lete 1780 bojovať do Spojených štátov amerických za nezávislosť mladej republiky od Spojeného kráľovstva Veľkej Británie. Pôsobil v hodnosti majora v husárskom pluku Lauzunovej légie. V lete 1781 sa zúčastnil pri King's Ferry a pevnosti Kniphausen neďaleko New Yorku priamych bojov s Britmi a v októbri 1781 obliehania pevnosti Yorktown vo Virgínii, kde 19. októbra kapitulovala britská armáda pod velením generála Charlesa Cornwallisa, čo v podstate ukončilo pozemné boje vo vojne za nezávislosť USA.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13421352.

Ján Ladislav Polerecký má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Polereckého, Bratislava, Polereckého je ulica v Bratislava, viac o ulici Polereckého
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo