Ján Čmelík

Ján Čmelík, zdroj wikipédia

Ján Čmelík alebo Janko Čmelík (∗ 16. november 1905, Stará Pazova – † 12. máj 1942, Sremska Mitrovica) bol juhoslovanský partizán a národný hrdina Juhoslávie.

Život Narodil sa 16. novembra 1905 v Starej Pazove, v slovenskej rodine. Jeho rodičia mali ďalšie dve dcéry a syna. Rodina bola chudobná a zaoberala sa poľnohospodárstvom. Keďže mali málo vlastnej pôdy, časť z nej si prenajímali. V rokoch 1912 až 1916 navštevoval základnú školu v Pazove.

Počas prvej svetovej vojny bol jeho otec mobilizovaný a poslaný do Galície na ruskom fronte. Po vojne v roku 1921 zomrel otec na následky zranení.

Ako mladý muž sa začal zaujímať o politiku a bol členom Chorvátskej roľníckej strany. Neskôr sa pripojil k komunistom a v roku 1935 sa stal členom Komunistickej strany Juhoslávie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1561024.

Ján Čmelík má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Čmelíkova, Bratislava, Čmelíkova je ulica v Bratislava, viac o ulici Čmelíkova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo