Ján Buzássy

Ján Buzássy (* 10. apríl 1935, Kočovce) je slovenský básnik a prekladateľ.

Životopis

Narodil sa v úradníckej rodine a vzdelanie získaval v Bratislave, kde vyštudoval odbor knihovníctvo a slovenčina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Pracoval ako redaktor a neskôr i šéfredaktor časopisu Mladá tvorba, od roku 1971 pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, v rokoch 1994 – 95 bol šéfredaktorom časopisu Kultúrny život. V súčasnosti žije v Bratislave a venuje sa výlučne literárnej tvorbe a literárnym aktivitám.

Tvorba

Prvé básne publikoval v časopisoch Mladá tvorba, Kultúrny život, Smena a ďalšie, knižne debutoval v roku 1965 zbierkou básní Hra s nožmi. Jeho tvorba je ovplyvnená ako konkretistami, tak i dielom Miroslava Válka, beatnikmi, ale taktiež existencializmom. Vo svojich básniach hľadá prirodzenosť človeka, vyjadruje svoju nedôveru k civilizácii, vykresľuje pohyby živlov, ale tiež kultúrnych postáv, odhaľuje klam frazém, filozofických výrokov, je fascinovaný antikou.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12173677.

Ján Buzássy má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 10. apríla, Narodenia v 1935, Osobnosti z Kočoviec, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo