Ján Branislav Hergott

Ján Branislav Hergott (alebo Hergot) , 16. november 1817, Ružindol - † 17. február 1873, Svätý Jur) bol slovenský národovec zberateľ, účastník dobrovoľníckych výprav, bol podporovateľom Štúrovcov.

Jeho otec bol Ján Hergott a matka Polexia, rod. Nabauerová.

Životopis Pochádzal z roľníckej rodiny slovenskej národnosti. Mal mohutnú postavu, a tak ho mnohí ľudia považovali za najsilnejšieho Slováka. Ako slovenský dobrovoľník v revolučnom roku 1848 padol do zajatia, z ktorého sa zachránil útekom aj s povstaleckou zástavou. Známa je aj historka, keď vďaka neobyčajnej sile v roku 1868 zabránil maďarským šovinistom prekaziť divadelné predstavenie v Trnave.

Od roku 1856 žil vo Svätom Jure, bol zberateľom slovanských starožitností odovzdal ich matičnému múzeu, zachránil povstaleckú zástavu.

x

Viac na wikipédii.

Ján Branislav Hergott má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Hergottova, Svätý Jur
Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Narodenia 16. novembra, Narodenia v 1817, Osobnosti z Ružindola, Úmrtia 17. februára, Úmrtia v 1873, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo