James Watt

James Watt, zdroj wikipédia

James Watt (∗ 19. január 1736, Greenock, Škótsko – † 19. august 1819, Handsworth, Anglicko) bol škótsky mechanik, vynálezca a fyzik – samouk, známy predovšetkým ako vynálezca parného stroja.

Watt v skutočnosti nebol vynálezcom parného stroja. Urobil iba také vylepšenia, ktoré umožnili parný stroj ozaj priemyselne využiť. Zásluhou Jamesa Watta sa mohla rozbehnúť v Spojenom kráľovstve priemyselná revolúcia.

V roku 1755 sa rok učil u mechanika Morgana v Londýne. Po návrate do Glasgowa sa stal univerzitným mechanikom. V roku 1759 sa dozvedel o atmosférickom parnom stroji Thomasa Newcomena, ale prakticky sa s nim zoznámil až v roku 1763. V roku 1765 zostrojil oddelený kondenzátor pary, čím výrazne vylepšil stroj.

Ďalšie Wattove objavy a vynálezy: , Dvojčinný parný stroj , Nezávislý objav zloženia vody , Spresnenie fyzikálneho pojmu práca , Zavedenie jednotky konská sila, ktorú neskôr nahradil v sústave jednotiek SI po ňom pomenovaný watt , Odstredivý regulátor , Výveva , Zotrvačník parného stroja , Dvojcestný ventil , Vyriešil utesnenie piestu

x

Viac na wikipédii, wikidata Q9041.

James Watt má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Wattova, Bratislava
  2. Wattova, Ostrava
Kategórie: Narodenia 19. januára, Narodenia v 1736, Úmrtia 19. augusta, Úmrtia v 1819, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo