Ivan Vladimír Roy

Ivan Vladimír Roy (∗ 14. december 1922, Púchov - † 13. august 1987, Stará Ľubovňa, pochovaný v Martine) bol diplomat, vysokoškolský pedagóg, prekladateľ.

Rodina , otec Vladimír Roy , matka Viera rod. Švehlová

Životopis Pochádzal z rodiny patriacej k zemianskemu stavu ktorej predkovia, francúzski hugenoti, podľa rodinnej tradície prišli na Slovensko pred náboženským prenasledovaním z Francúzska. Študoval na Obchodnej akadémii v Martine, v roku 1945-1947 škandinávsku filológiu a nórčinu na univerzite v Oslo, 1947-1952 na Diplomaticko-politickej fakulte Vysokej školy sociálnych a politických vied v Prahe. Účastník SNP, redaktor úradu propagandy SNR v Banskej Bystrici (1944). Legačný tajomník veľvyslanectva v Oslo. Pracovník štátnej správy, kultúrnych a osvetových zariadení, SVKL a odborný asistent Katedry vedeckého komunizmu ÚML SVŠT v Bratislave. Politicky prenasledovaný, rehabilitovaný. Zaoberal sa dejinami filozofie, jazykmi, zvlášť nordistikou. Propagátor a organizátor československo-nórskych kultúrnych vzťahov. Autor príležitostných článkov. Prekladal z ruštiny. Systematicky sa venoval dielu B. Björnsona.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767691.

Ivan Vladimír Roy má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Vladimíra Roya, Trnava, Vladimíra Roya je ulica v Trnava, viac o ulici Vladimíra Roya
  2. Royova, Bratislava, Royova je ulica v Bratislava, viac o ulici Royova
  3. Vl. Roya, Trenčín, Vl. Roya je ulica v Trenčín, viac o ulici Vl. Roya
  4. Royova, Piešťany, Royova je ulica v Piešťany, viac o ulici Royova
  5. Royova, Nové Mesto nad Váhom, Royova je ulica v Nové Mesto nad Váhom, viac o ulici Royova
  6. Royova, Nitra, Royova je ulica v Nitra, viac o ulici Royova
  7. Royova, Púchov, Royova je ulica v Púchov, viac o ulici Royova
  8. Royova, Prešov, Royova je ulica v Prešov, viac o ulici Royova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo