Ignác Gessay

Ignác Gessay, zdroj wikipédia

Ignác Gessay (∗ 17. apríl 1874, Tvrdošín - † 12. august 1928 Bratislava) bol slovenský novinár v amerických krajanských novinách, spoluzakladateľ Slovenskej ligy v Amerike.

==Životopis== Narodil sa v roľníckej rodine na Orave. Jeho otec bol Jozef Gessay a matka Sofia rodená Feránčiková. Študoval na gymnáziu v Trstenej, Učiteľskom ústave v Spišskom Podhradí, štúdia dokončil v Egri. Pôsobil ako učiteľ na Zemplíne a na Orave, kde získal povesť pansláva a úradne mu zakázali prispievať do slovenských novín. Vtedy sa rozhodol odísť do USA. V USA pracoval ako učiteľ slovenčiny. Roku 1900 sa stal redaktorom Amerikánsko-slovenských novín, v ktorých pôsobil desať rokov, pracoval aj v: *Slovenský denník (1903-1919), 9 rokov ako hlavný redaktor *Národné noviny od roku 1911, orgán Národného slovenského spolku *New-Yorský denník, šéfredaktor

Od roku 1915 pôsobil v Clevelande kde s J. Pankuchom založil Denný hlas, tam redigoval aj časopis pre slovenských študentov Mládež. Roku 1918 založil Nové Slovensko, orgán Slovenskej ligy v Amerike, zredigoval aj sedem ročníkov Národného kalendára. Pracoval v Združení slovenských novinárov, po vytvorení Zväzu slovenských novinárov v Amerike sa stal jeho predsedom. Pracoval aj v krajanských spolkoch. V roku 1907 bol spoluzakladateľom Slovenskej ligy v Amerike. Aktívne sa zúčastnil československého zahraničného odboja, zúčastnil sa prípravy Clevelandskej dohody, bol signatárom Pittsburskej dohody, bol členom Odbočky Československej národnej rady v USA. Ako člen česko-slovenskej delegácie sa zúčastnil na mierovej konferencii v Paríži. Od roku 1920 až do svojej do smrti pôsobil na Slovensku ako predstaviteľ americkej Slovenskej ligy, založil Slovenskú ligu na Slovensku. Ako signatár Pittsburskej dohody presadzoval jej realizáciu, aj preto sa pridal k slovenskému autonomizmu.

Ignác Gessay významne prispel k vzniku Česko-Slovenska. V bratislavskej Petržalke je po ňom pomenovaná ulica a v rodnom Tvrdošíne stredná priemyselná škola. V minulosti bola po ňom pomenovaná obec Gessayov, dnes Zálesie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767371.

Ignác Gessay má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ignáca Gešaja, Zálesie, Ignáca Gešaja je ulica v Zálesie, viac o ulici Ignáca Gešaja
  2. Gessayova, Bratislava, Gessayova je ulica v Bratislava, viac o ulici Gessayova
  3. lávka pri Gessayovskom žilipe, Most pri Bratislave, lávka pri Gessayovskom žilipe je ulica v Most pri Bratislave, viac o ulici lávka pri Gessayovskom žilipe

Zoznam trás

  1. Gesajov cup, dĺžka 4,8 km spravuje ŠK Zálesie, facebook, viac o trase

Zoznam bodov

  1. ZŠ Gessayova 2, základná škola, webstránka,
    Gessayova 2, 851 03 Bratislava, Petržalka
  2. Centrum voľného času Gessayova, kultúrny dom, spravuje Centrum voľného času Gessayova, webstránka,
    Gessayova 6, 851 03 Bratislava, Petržalka
    telefón +421 910 113 333email: tajomnicka.cvcba.gessayova@gmail.com,
  3. Základná umelecká škola Františka Oswalda Daliborovo námestie 2 - Elokované pracovisko Gessayova 8, základná škola, webstránka,
    Gessayova 8, 851 03 Bratislava, Petržalka
  4. Materská škola Gessayova, skôlka, webstránka,
    Gessayova 31, 851 03 Bratislava, Bratislava
  5. Gešajovské mlyny, atrakcia, webstránka,
    Malinovská 125, 900 28 Zálesie
  6. Gešajovský mlyn, atrakcia, webstránka,
    Malinovská, 900 28 Zálesie
  7. Ignác Gessay, pamätník,
    Liga pasáž 18, 811 09 Bratislava, Staré Mesto
  8. MŠ Gessayova 2, skôlka, otvorené: pondelok-piatok 07:00-17:00,
    Gessayova 2, 851 03 Bratislava, Petržalka
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo