Hermína Orfanidesová

Hermína Orfanidesová (iný zápis priezviska: Orphanidesová; pseudonymy: Cilka, Cilka z Hýb, Marína Sirotská, Milka, Tabita; * 22. november 1853, Hybe, Rakúske cisárstvo – † 28. apríl 1916, Banská Bystrica, Rakúsko-Uhorsko) bola slovenská poetka, spisovateľka detskej literatúry a zberateľka ľudových zvykov, piesní a povestí.

Život

Narodila sa v rodine Ľudovíta Samuela Organidesa a Zuzany Amálie rod. Kleinovej. Základnú školu navštevovala vo svojom rodisku v Hybiach. Vedomosti si dopĺňala samoštúdiom, čítaním kníh, časopisov a novín z miestnej cirkevnej knižnice. Bývala v Hybiach, na sklonku svojho života sa presťahovala k bratrancovi Karolovi Organidesovi do Banskej Bystrice.

Tvorba

Už v mladosti prejavila sklon písať verš. Debutovala v roku 1887 v Slovenských pohľadoch básňou na národnobuditeľský motív.

x

Viac na wikipédii.

Hermína Orfanidesová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 22. novembra, Narodenia v 1853, Osobnosti z Hýb, Úmrtia 28. apríla, Úmrtia v 1916, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo