Gustav Maršal Petrovský

Gustav Maršal Petrovský, zdroj wikipédia

Gustav Maršal Petrovský (∗ 23. marec 1862, Báčsky Petrovec, Srbsko – † 15. jún 1916, Chicago, Illinois, USA) bol slovenský spisovateľ, prozaik a šíriteľ osvety medzi vysťahovalcami.

==Životopis== Narodil sa v roku 1862 v Báčskom Petrovci. Právo vyštudoval v Prešove a medicínu vo Viedni. Neskôr odišiel do USA, kde sa zamestnal ako novinár a zostavil nemeckú učebnicu slovenského jazyka.

Jeho prozaické diela mali sklon k realizmu. Väčšina jeho diel sa odohráva vo Vojvodine, vo vtedajšej Rakúsko-Uhorskej monarchii alebo v USA, v meste alebo mestských kaštieľoch. Počas dovolenky v USA v roku 1894 napísal román Jánošík, kapitán horských chlapcov a knihu poviedok Spod závejov amerických (1906).

Zomrel v Chicagu dňa 15. júna 1916 počas prvej svetovej vojny.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3917228.

Gustav Maršal Petrovský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo