Frédéric Passy

Frédéric Passy, zdroj wikipédia

Frédéric Passy (∗ 20. máj 1822, Paríž, Francúzsko – † 12. jún 1912, Neuilly-sur-Seine) bol francúzsky ekonóm a v roku 1901 získal Nobelovu cenu za mier (spolu s Henrym Dunantom).

Životopis Jeho strýko bol Hippolyte Passy bol ministrom financií vo vládach posledného kráľa Ľudovíta Filipa a prvého prezidenta Napoleona III. Vyštudoval právo a pracoval ako účtovník Štátnej rady. Potom sa vrátil na univerzitu, kde študoval ekonómiu a v roku 1857 sa stal profesionálnym ekonómom. Svoju skvelú reputáciu v obore získal knihou Mélanges économiques essays a sériou prednášok na univerzite v Montpellier. Hájil voľný obchod a myšlienky Richarda Cobdena.

V roku 1877 vstúpil do ]. Angažoval sa v politických otázkach, obhajoval školskú reformu. V roku 1867 založil Ligue de la paix et de la liberté, aby zabránil vojne medzi Francúzskom a Pruskom počas Luxemburskej krízy. V roku 1870 sa táto organizácia rozpadla v dôsledku Prusko-francúskej vojny, neskôr ju pomáhal oživiť pod názvom Société française des amis de la paix a v roku 1889 sa z nej stala Société d'arbitrage entre les Nations V roku 1881 vyhral voľby do parlamentu, kde sa zasadzoval za zmeny v zahraničnej politike. V roku 1886 ho znovuzvolili, avšak v roku 1889 už svoj mandát neobhájil.

Stál v čele niekoľkých Svetových mierových kongresov, kde sa snažil presadiť medzinárodné arbitráže, ktoré by predchádzali vojnovým konfliktom. V roku 1909 publikoval dielo Pour la paix, ktoré znamenalo vznik viacerých mierových a arbitrážnych organizácií.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q180409.

Frédéric Passy má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo