František Votruba

František Votruba, zdroj wikipédia

František Votruba, pseudonymy Andrej Klas, Andrej Benka, Andrej Križan, Aurel Horník, Beta, Č. Bratec, Digamma, Dr. Trnobranský, Dunajský, Fr. Jezumín, Ján Borina, Ján Borovec, Janko Cigáň, Ján Martán, Ján Petriš, Július Benko, Pavel Sivera, Peter Križan, Samo Jurecký, Strýčko Ivan, Sursum, Viera Hroncová, Viera Votrubová, V. Martin, V. Pútnik a iné (* 13. apríl 1880, Chýšky– † 18. november 1953, Bratislava) bol slovenský[chýba zdroj] novinár, literárny kritik a básnik literárnej moderny.

Životopis

Narodil sa v roľníckej rodine, v desiatich rokoch osirel a odvtedy vyrastal v statkárskej rodine matkinej sestry. Vzdelanie získaval v Chyškách, Tábore, no po skončení šiestej triedy sa musel z finančných dôvodov zamestnať. Pracoval u kníhkupca a nakladateľa Václava Krausa, krátko aj v advokátskej kancelárii, odkiaľ odišiel do Ružomberka. V rokoch 1902 – 1903 pracoval u vplyvného vydavateľa slovenskej literatúry a aktivistu Karola Salvu, v roku 1903 odišiel do Budapešti, kde bol administrátor a s politikom a budúcim česko-slovenským premiérom Milanom Hodžom aj redaktor jeho novín Slovenský denník a neskôr nového v Budapešti vydávaného periodika Slovenský týždenník. Bol aj redaktor pražského časopisu Čas.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11241730.

František Votruba má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Votrubova, Bratislava, Votrubova je ulica v Bratislava, viac o ulici Votrubova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo