František Turák

Mgr. František Turák, CSc. (* 7. máj 1956, Prešov) je slovenský hudobný skladateľ, aranžér, spevák, hráč na klávesové nástroje, trubkár, trombonista, kapelník, vysokoškolský pedagóg, muzikológ, hudobný režisér, hudobný dramaturg.

Kariéra

Základné hudobné vzdelanie získal v Ľudovej škole umenia v odbore husle v svojom rodisku Prešove. Skúsenosti hudobníka zbieral najprv v školských súboroch: v speváckom zbore pri ZDŠ, sláčikovom kvartete pri ĽŠU a vo folklórnom súbore, ktorý viedla jeho matka. Vyrastal v rodine intelektuálov, obaja rodičia a starí otcovia z oboch strán boli učiteľmi. So svojimi rodičmi a sestrami, ktorí spievali a hrali na rozličné hudobné nástroje, príležitostne účinkoval v rodinnom komornom združení pri rôznych familiárnych soaré a školských podujatiach. Kariéru hudobníka začal už v dvanástich rokoch ako trubkár legendárneho Mládežníckeho dychového orchestra v Prešove (1969 – 1975). Neskôr v rodnom meste hral na trúbku v Lečo Dixieland Band (1971 – 1975) a jazz-rockovej Eufónii (1972 – 1975).

Absolvoval štúdium na Katedre hudobnej vedy FiF UK v Bratislave (1975 – 1979).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13409048.

František Turák má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo