František Ladislav Čelakovský

František Ladislav Čelakovský, zdroj wikipédia

František Ladislav Čelakovský (∗ 7. marec 1799, Strakonice - † 5. august 1852, Praha) bol český spisovateľ, slavista a folklorista. Bol predstaviteľom druhej fázy českého národného obrodenia. Preslávil sa predovšetkým ohlasovou poéziou.

Život Bol synom strakonického tesára. Od roku 1812 študoval nižšie gymnázium v ​​Českých Budějoviciach, potom prestúpil na gymnázium v ​​Písku. Po jeho absolvovaní študoval filozofiu v Prahe, pre finančné problémy bol však nútený prestúpiť na lýceum v Českých Budějoviciach, odkiaľ bol vylúčený (kvôli čítaniu Husovej Postily). Štúdiá dokončil v Linzi a v Prahe.

Následne sa živil ako vychovávateľ (do roku 1829) a prekladateľ. Roku 1830 dostal ponuku z Ruska, aby spolu s Pavlom Jozefom Šafárikom a Václavom Hankom v Petrohrade založili a riadili slovanskú knižnicu. Čelakovský bol ochotný túto úlohu prijať, ale František Palacký mu zariadil penziu u kniežaťa Kinského. Stal sa súkromným vychovávateľom a neskôr korektorom Časopisu pro katolické duchovenstvo.BARTOŠ, Josef; KOVÁŘOVÁ, Stanislava; TRAPL, Miloš. Osobnosti českých dějin. Olomouc : ALDA, 1995. ISBN 80-85600-39-0. Kapitola Čelakovský František Ladislav, s. 47.

Od roku 1833 bol redaktorom Pražských novín. Navyše bol roku 1835 vymenovaný za zastupujúceho profesora slovanskej reči a literatúry na pražskej univerzite. Avšak 26. novembra 1835 v Pražských novinách uverejnil vyhrážku ruského cára Mikuláša I. adresovanú Poliakom, že pri najmenšom pokuse o revolúciu dá Varšavu úplne spustošiť, s dodatkom, že takto pred 400 rokmi hovorili tatárski cháni k ruským kniežatám. Po sťažnosti ruského vyslanca vo Viedni bol Čelakovský z redakcie prepustený a prišiel aj o miesto profesora. Od roku 1838 preto pôsobil znovu ako knihovník v rodine Kinských. Roku 1841 sa vo Vroclave stal profesorom slavistiky a pôsobil tam až do roku 1848, keď získal rovnakú funkciu na pražskej univerzite.MACHALA, Lubomír; PETRŮ, Eduard. Panorama české literatury. Olomouc : Rubico, 1994, s. 102.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q545818.

František Ladislav Čelakovský má na Slovensku 13 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Čelakovského, Olomouc, Čelakovského je ulica v Olomouc, viac o ulici Čelakovského
 2. Čelakovského, Bratislava, Čelakovského je ulica v Bratislava, viac o ulici Čelakovského
 3. Čelakovského, Brno, Čelakovského je ulica v Brno, viac o ulici Čelakovského
 4. Čelakovského, Ostrava, Čelakovského je ulica v Ostrava, viac o ulici Čelakovského
 5. Čelakovského, Slavkov u Brna, Čelakovského je ulica v Slavkov u Brna, viac o ulici Čelakovského
 6. Čelakovského, Frýdek-Místek, Čelakovského je ulica v Frýdek-Místek, viac o ulici Čelakovského
 7. Čelakovského, Kroměříž, Čelakovského je ulica v Kroměříž, viac o ulici Čelakovského
 8. Čelakovského, Blansko, Čelakovského je ulica v Blansko, viac o ulici Čelakovského
 9. Čelakovského, Havířov, Čelakovského je ulica v Havířov, viac o ulici Čelakovského
 10. Čelakovského, Jaroměřice nad Rokytnou, Čelakovského je ulica v Jaroměřice nad Rokytnou, viac o ulici Čelakovského
 11. Čelakovského, Bruntál, Čelakovského je ulica v Bruntál, viac o ulici Čelakovského
 12. Čelakovského, Vysoké Mýto, Čelakovského je ulica v Vysoké Mýto, viac o ulici Čelakovského
 13. Čelakovského, Týniště nad Orlicí, Čelakovského je ulica v Týniště nad Orlicí, viac o ulici Čelakovského
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo