František Krupka

František Krupka (∗ 18. august 1885, Skuteč - † 4. júl 1963, Praha) bol československý architekt, predstaviteľ architektúry 20. storočia. František Krupka patril medzi predstaviteľov mnohotvárneho medzivojnového obdobia vo vývoji československej architektúry.

==Život== Študoval v Prahe, vo Viedni na Technickej univerzite a na Akadémii výtvarných umení u profesora Bedřicha Ohmana. Po skončení štúdií pracoval vo Viedni na dostavbe cisárskeho Hofburgu, po 1. svetovej vojne začal pôsobiť na Pamiatkovom úrade v Bratislave u Dušana Jurkoviča, s ktorým spolupracoval na projekte mohyly Milana Rastislava Štefánika. Samostatnú projektovú kanceláriu si založil v roku 1922, keď začal projektovať svoju prvú veľkú stavbu – Policajné riaditeľstvo v Bratislave.

Počas svojho života sa venoval hlavne výstavbe na Slovensku, ale jeho pole pôsobnosti siaha až na Podkarpatskú Rus, kde projektoval obchodný dom Legiodružstva a Zemský úrad v Užhorode.

Jeho architektúra má jasnú a vyváženú koncepciu, kompozičnú ucelenosť a cit pre jemný architektonický detail.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12766025.

František Krupka má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Krupkova, Bratislava
  2. Krupkova, Kostelec nad Orlicí

Zoznam bodov

  1. Krupková, miesto,
    094 05 Piskorovce
Kategórie: Narodenia 18. augusta, Narodenia v 1885, Úmrtia 4. júla, Úmrtia v 1963, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo