Enea Grazioso Lanfranconi

Enea Grazioso Lanfranconi, zdroj wikipédia

Enea Grazioso Lanfranconi (iné podoby mena: Grazioso Enea Lanfranconi, Enea Gracioso Lanfranconi, Enea Lanfranconi; tvary bez -n-: Grazioso Enea Lafranconi, Enea Lafranconi; * 20. máj 1850, Pellio Intelvi, Lombardsko-benátske kráľovstvo – † 9. marec 1895, Bratislava, Rakúsko-Uhorsko) bol taliansky inžinier a vynálezca.

Študoval v Poľsku a v Miláne. V roku 1870 sa jeho otec Antonio Lanfranconi (=Antonio Lafranconi) usadil v Bratislave. Po otcovej smrti skonštruoval lanovku v kameňolome. Známy bol aj ako archeológ, snažil sa nájsť hrob Arpáda. Napísal niekoľko vedeckých prác o regulácii Dunaja a povodiach.

V rukopise ostal 300 stranový taliansko-francúzsko-španielsko-rumunsko-anglicko-nemecko-maďarsko-srbsko-slovenský slovník.

Život ukončil samovraždou, pochovaný je na Ondrejskom cintoríne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q221644.

Enea Grazioso Lanfranconi má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Most Lanfranconi, Bratislava, Most Lanfranconi je ulica v Bratislava, viac o ulici Most Lanfranconi

Zoznam bodov

  1. Lanfranconi, autobusová zastávka, názvy: Lafranconi
  2. Lanfranconi, autobusová zastávka, názvy: Lafranconi
  3. Lanfranconi, DPB, zastávka električky, spravuje DPB, názvy: Lafranconi
  4. Lanfranconi, DPB, zastávka električky, spravuje DPB, názvy: Lafranconi
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo