Emo Bohúň

Emo Bohúň (∗ 13. apríl 1899, Ružomberok – † 15. júl 1959, Bratislava) bol slovenský spisovateľ, novinár, redaktor, zakladateľ humoristických časopisov Dereš, Bubon a Veselé noviny. Je tiež autor memoárových a humoristických próz a ľudových románov, pričom viaceré boli aj sfilmované. Život Študoval na gymnáziu v Ružomberku, v maďarskom Makove a na obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. Po roku 1918 pôsobil ako referent, bankový úradník a redaktor v Prešove. Následne pôsobil ako úradník, alebo redaktor vo viacerých mestách: Košice, Ružomberok, Bratislava. V Bratislave pôsobil od roku 1925 ako redaktor viacerých časopisov (okrem iného Ľudová politika, Ľudový chýrnik, Slovenský týždenník), neskôr ako redaktor a v istom období aj riaditeľ Slovenskej tlačovej kancelárie. Po nástupe komunizmu bol perzekvovaný, mal dočasne zákaz publikačnej činnosti a bol vysťahovaný z Bratislavy. Až v roku 1955 mu komunistický režim umožnil publikovať v okresných novinách Cieľ v Žiline. Po páde stalinizmu publikoval ako redaktor závodného časopisu Úderník. V tomto období prispieval do Roháča, Novej literatúry, Technických novín, Večerníka, Života a najmä do Kultúrneho života. Do Bratislavy sa smel vrátiť vďaka príhovoru Juraja Špitzera. Je tiež autorom libreta operety Ženské rozmary (1922) a prekladal z maďarskej literatúry (K. Mikszath). V Žiline na Ulici J. M. Hurbana má od roku 1999 umiestnenú pamätnú tabuľu.

Externé odkazy , , ,

{{Autoritné údaje}}

{{DEFAULTSORT:Bohúň, Emo}} ] Kategória:Slovenskí novinári Kategória:Slovenskí prozaici ]

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12765357.

Emo Bohúň má na Slovensku 7 ulíc a námestí.

Existuje aj Peter Michal Bohúň: Peter Michal Bohúň, a jeho ulice, Peter Michal Bohúň na wikipédii.

Zoznam oblastí

 1. Bohúňovo, obec
 2. Bohuňov, obec
 3. Janovičky u Bohuňova, obec

Zoznam ulíc

 1. Bohúňova, Bratislava
 2. Bohuňova, Brno
 3. Bohúňova, Dolný Kubín
 4. Bohúňova, Nitra
 5. Bohúňova, Prešov
 6. E. Bohúňa, Ružomberok
 7. Petra Bohúňa, Trnava

Zoznam bodov

 1. Bohúňovo, orientačný bod, KST, spravuje KST,
  034 01 Liptovská Štiavnica
 2. Bohuňov, orientačný bod, spravuje cz:KČT, číslo ZD449,
  č.d.50, 593 01 Bohuňov
 3. Bohúňova, autobusová zastávka, DPMP, spravuje DPMP,
  Solivarská 70, 080 05 Prešov, Prešov
 4. Bohúňova, autobusová zastávka,
  Bohúňova 1, 949 01 Nitra, Chrenová
 5. Bohúňova, autobusová zastávka,
  Pri strelnici 2, 949 01 Nitra, Chrenová
 6. Bohúňova, autobusová zastávka, DPMP, spravuje DPMP,
  Solivarská 70, 080 05 Prešov, Prešov
 7. Bohúňovo, vrch,
  034 01 Liptovská Štiavnica
 8. Bohúňovo, sedlo,
  034 01 Liptovská Štiavnica
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 13. apríla, Narodenia v 1899, Osobnosti z Ružomberka, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1959, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo