Elo Šándor

Elo Šándor, zdroj wikipédia

Elo Šándor (pseudonymy Dušan Lipnický, E. Š., Ján Kmec, Jano Ozembuch, Kanaček, Knahanec a i.) (∗ 8. marec 1896, Vrbové – † 9. január 1952, Bratislava) bol slovenský spisovateľ a publicista.

Životopis Narodil sa v rodine tesára a vzdelanie získal na meštianskej škole vo svojom rodisku a na Obchodnej akadémii v Kolíne (1911 – 1914). Aktívne sa zúčastnil bojov v 1. svetovej vojne, pracoval ako bankový úradník, úradník vo Figare, potom opäť ako bankový úradník, ale tentoraz v Bratislave a Košiciach, a od roku 1945 až do svojej smrti bol riaditeľom Investičnej banky v Bratislave. V roku 1939 bol ako odporca režimu uväznený v Ilave, aktívne sa zúčastnil aj SNP a na rekonštrukcii povojnového života.

Tvorba Bol predstaviteľom realistickej poetiky. Väčšina tvorby je humoristicky ladená a plná situačného humoru a anekdotizmu. Jeho diela sa vyznačujú životným optimizmom a „ľudovým sedliackym rozumom“, no hlavne jednoduchým rozprávaním jednoduchých príbehov. Témami sa vracia do dedinského prostredia, pričom hojne využíva v priamej reči záhorácke a východoslovenské nárečia. V jeho tvorbe sa však objavujú aj prvky politickej satiry.

Dielo Dráma , 1922 – Pán otec Kašník, debutová divadelná hra o problematickom vydaji mlynárovej dcéry

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13408505.

Elo Šándor má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Šandorovo, miesto,
    076 01 Zemplínske Hradište
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo