Dávid Paška

Dávid Paška (* 18. máj 1999, Bratislava) je slovenský divadelný režisér, dramatik a spisovateľ.

Životopis

Detstvo a mladosť prežil v Bratislave, Prahe a vo Viedni.

V roku 2018 až 2022 študoval divadelnú réžiu na Max Reinhardt Seminar vo Viedni v Rakúsku, okrem iných u Anny Marie Krassnigg, Davida Böscha, Dušana David Pařízka a Martina Kušeja.

Od ukončenia štúdia réžie sa naplno venuje inscenovaniu moderných, autorských aj klasických dramatických diel na medzinárodnej úrovni. Patrí medzi nastupujúcu generáciu divadelných režisérov a dramatikov.

Spolupracoval na tvorbe inscenácií v popredných európskych divadlách, medzi ktoré patria napríklad „Ein Jedermann“ v rumunskom Teatrul National Radu Stanca (2022), „NAT.U.R.AL“ v Linzi (2023), „Don Karlos“ v Kasematten Wiener Neustadt (2023) a „1984“ v Schauspielhaus Salzburg (2024).

Viaceré jeho inscenácie boli zaradené do programu významných medzinárodných festivalov. Medzi ne patrí Divadelný festival Kutná Hora v Česku (2024), kde predstavil inscenáciu „Odysea“ od Rolanda Schimmelpfenniga, ďalej Medzinárodný divadelný festival v Sibiu, Rumunsko (2022) s inscenáciou „Ein Jedermann“ od Thomasa Perleho podľa Huga von Hofmannsthala, a tiež festival Körber Studio Junge Regie v Hamburgu, Nemecko (2022), kde uviedol „Das Schweigen“ od Nathalie Sarraute.

Umelecká tvorba

V roku 2017 vydal Dávid Paška svoju prvú básnickú zbierku V roztrieštenom procese, ktorá bola nominovaná na prestížne ocenenie Panta Rhei Awards v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q121493832.

Dávid Paška má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, Narodenia 4. marca, Narodenia v 1900, Osobnosti zo Šaštína-Stráží, Úmrtia 25. apríla, Úmrtia v 1990, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo