Banská Bystrica

Banská Bystrica, zdroj wikipédia

Banská Bystrica (iné názvy pozri kapitolu Názov) je metropola stredného Slovenska, krajské mesto Banskobystrického kraja a okresné mesto Banskobystrického okresu. Počtom obyvateľov sa radí na piate najväčšie mesto na Slovensku.

Polohopis

Mesto leží na sútoku riek Hron a Bystrica, na rozmedzí Horehronia a Zvolenskej kotliny. Nachádza sa v mieste styku Starohorských vrchov, Kremnických vrchov a Poľany.

Severojužným smerom vedie cez mesto významná európska cesta 77 z Ružomberka na Zvolen, ktorú tu križujú cesty I/59 (zo severu), I/14 (zo západu), I/69 (od juhu) a I/66 (od východu). V Banskej Bystrici končí aj rýchlostná cesta R1, smerujúca od Trnavy cez Nitru a Zvolen na východný okraj mesta, odkiaľ by mala v budúcnosti pokračovať do Ružomberka. Zo Zvolena na Vrútky vedie mestom železničná trať 170, na ktorú tu nadväzuje trať na Horehronie.

Názov

Príklady názvov doložených z historických textov sú:

Latinský názov znie Neosolium, ďalšie názvy mesta: maď. Besztercebánya, nem. Neusohl, poľ.

x

Viac na wikipédii.

Banská Bystrica má na Slovensku ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

  1. Nová Bystrica, obec
  2. Banská Bystrica, obec
  3. okres Banská Bystrica, okres
  4. Záhorská Bystrica, obec
  5. Stará Bystrica, obec
  6. okres Považská Bystrica, okres
  7. Považská Bystrica, obec
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo