Avvakum Petrov

Avvakum Petrov, zdroj wikipédia

Avvakum Petrovič Kondratev, Avvakum Petrov alebo protopop Avvakum (∗ 20. november 1620 alebo 1621, Grigorovo – † 14. apríl 1682, Pustozyorsk) bol ruský pravoslávny kňaz a zakladateľ hnutia starovercov. Staroverci ho uctievajú ako svätca.

Život Avvakum Petrov pochádzal z jednoduchých pomerov. Počas štúdia v kňazskom seminári sa stretol a spriatelil s budúcim moskovským patriarchom Nikonom. Ako kňaz kázal a pôsobil Avvakum v kazaňskom chráme Panny Márie. Keď patriarcha Nikon uskutočnil reformy liturgických kníh, Avvakum sa postavil proti týmto reformám. Pre svoje názory bol na popud patriarchu Nikona odsúdený v roku 1653 do vyhnanstva na Sibír. Avvakum sa však v roku 1662 smel vrátiť, lebo patriarcha Nikon stratil cárovu podporu. Keď od cára žiadla odvolanie Nikona z postu patriarchu a zrušenie reforiem ktoré vykonal, bol vyhnaný na vidiek a bola na neho uvalená cirkevná kliatba. V roku 1667 bol. Nikonom zajatý, zbičovaný a odsúdený na vyhnanstvo v pevnosti Pustozyorsk. Jeho spoločníkom vyrezali jazyk a niektorých aj popravili. V Pustozyorsku ho väznili 14 rokov. Spísal tu aj vlastný životopis. V roku 1682 napísal list v ktorom ostro napadol cirkevných predstaviteľov, cára Fjodora III. aj jeho zomrelého otca cára Alexeja. Avvakuma úpalili za kacírstvo a zradu.

Dielo Avvakum Petrov je autorom kázní, listov a náboženských traktátov. Jeho najznámejším dielom je jeho vlastný životopis s názvom Život protopopa Avvakuma.

Pozri aj , staroverstvo

x

Viac na wikipédii, wikidata Q318473.

Avvakum Petrov má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, Narodenia 30. augusta, Narodenia v 1924, Osobnosti z Liptovského Hrádku, Úmrtia 12. januára, Úmrtia v 2007, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo