Antonín Dvořák

Antonín Dvořák, zdroj wikipédia

Antonín Dvořák (∗ 8. september 1841, Nelahozeves – † 1. máj 1904, Praha) bol český hudobný skladateľ obdobia romantizmu. Je svetovo najznámejším a najhranejším českým skladateľom vôbec., České muzeum hudby, Prague Minos Guide

Je po ňom pomenovaný impaktný kráter Dvořák na planéte Merkúr Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA, VTM, cit. 5. 12. 2013 a planétka 2055 Dvořák.

Charakteristika tvorby Hoci bol mladý Dvořák očarený Wagnerom, jeho diela poukazujú skôr na romantiku tradičného zamerania. V neskoršom období ho ovplyvnil i jeho priateľ Brahms, s ktorým ho môžeme zaradiť do prúdu tzv. klasicko-romantickej syntézy. Zásadným inšpiračným zdrojom bola česká ľudová pieseň a slovanská tematika. Skladateľ sa pridŕžal tradičných foriem a postupov, jeho inštrumentácia taktiež vychádza zo zaužívaných modelov, hoci treba povedať, že je veľmi účinná a na výbornej úrovni. Najsilnejšou skladateľovou stránkou bola však mimoriadna a prakticky nevyčerpateľná melodická invencia, ktorá poukazuje na veľkého génia. Charakter Dvořákových diel je prevažne optimistický, s veľkou mierou spontánnosti a vrúcnosti.

Antonín Dvořák sa svojou tvorbou zaradil k vrcholným svetovým skladateľským zjavom. Neustály dopyt po jeho dielach a ich všeobecná obľúbenosť sú dôkazom jeho kompozičného majstrovstva a umeleckej nadčasovosti. Húževnatosť, s akou systematicky zdokonaľoval svoje skladby a vášnivá láska k hudbe, ktorú pretavuje i do svojich piesní, je obdivuhodná i dnes. Skladateľ aj teraz po vyše 100 rokoch po smrti zostáva mohutným pilierom, o ktorý sa opiera vývoj novodobej českej i slovenskej hudby, nachádzajúc v ňom podnety obzvlášť plodné a všestranné. Zostane bohatým zdrojom krásy, z ktorej sa ľudstvo bude môcť tešiť a poučovať v každom čase.

x

Viac na wikipédii.

Antonín Dvořák má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Dvořákovo nábrežie, Bratislava
 2. Dvořákova, Hodonín
 3. A. Dvořáka, Levice
 4. Dvořákova, Strážnice

Zoznam bodov

 1. Dvořákova, parkovisko,
  č.d.329, 741 01 Nový Jičín, Nový Jičín-Horní Předměstí
  Súradnice: 49°35'36"N, 18°1'6"E
 2. Dvořákova, parkovisko,
  č.d.309, 741 01 Nový Jičín, Nový Jičín-Horní Předměstí
  Súradnice: 49°35'34"N, 18°1'3"E
 3. Dvořákova, parkovisko,
  č.d.1100, 741 01 Nový Jičín, Nový Jičín-Horní Předměstí
  Súradnice: 49°35'37"N, 18°1'4"E
 4. Dvořákova, parkovisko,
  č.d.1100, 741 01 Nový Jičín, Nový Jičín-Horní Předměstí
  Súradnice: 49°35'38"N, 18°1'4"E
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Operní skladatelia, Narodenia 8. septembra, Narodenia v 1841, Úmrtia 1. mája, Úmrtia v 1904, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo