Andrej Pavčo

Andrej Pavčo (∗ 3. november 1863, Habovka - † 13. júl 1932, Hazleton, Pensylvánia, USA) bol slovenský spisovateľ, redaktor a rímskokatolícky kňaz.

Životopis Narodil sa v rodine Jozefa Pavča a jeho manželky Kataríny rodenej Žákovej. Stredoškolské štúdiá absolvoval v Banskej Bystrici, potom vyštudoval teológiu. Na pozvanie Štefana Furdeka odišiel do USA, od roku 1897 kňaz na viacerých miestach Pensylvánie. Organizátor náboženských a národno-kultúrnych podujatí, aktívny dejateľ v spolkovom živote amerických Slovákov, spoluzakldateľ prvej slovenskej dievčenskej školy. Redaktor týždenníka Bratstvo, publicista, autor próz, dramatických prác cirkevno-náučných a osvetových článkov. Prekladateľ z poľštiny.

Dielo , O procesoch čili pravotách, Trnava roku 1893

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii.

Andrej Pavčo má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Andreja Pavču, Habovka
  2. Andreja Pavču, Zuberec

Zoznam bodov

  1. Pavčová, miesto,
    029 63 Beňadovo
    Súradnice: 49°26'11"N, 19°21'42"E
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 3. novembra, Narodenia v 1863, Osobnosti z Habovky, Úmrtia 13. júla, Úmrtia v 1932, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo